Trabzon Vazelon Manastırı Hakkında Bilgi

 Vazelon Manastırı Trabzon`un Maçka ilçesinde yer alan Maçka`ya 8 kilometre uzaklıktaki Gümüşhane karayolu üzerindeki Kiremitli köyündedir. Şehir merkezine 40 kilometre uzaklıktaki manastır aynı zamanda Sümela manastırına da çok yakındır. Eğer aracınız ile gitmek istemez iseniz acenteler tarafından düzenlenen günü birlik turlara katılabilirsiniz.

Vazelon

Eğer toplu taşıma araçlarını kullanmak isterseniz Trabzon otobüs terminalinden Gümüşhane dolmuşlarına binerek Kiremitli köyüne gitmelisiniz Ancak yolun bundan sonraki kısmını yürüyerek devam etmek zorundasınız. Yalnız belirtmemiz gereken bir husus vardır. Sizi bekleyen uzun ve birazda yorucu bir yoldur. Bu yol her ne kadar zahmetli olsa da yolun sonundaki manzara görülmeye ve gezmeye değerdir. Bu eşsiz manzarada sevdiklerinizle fotoğraflar çekilebilir, birçok güzel anı biriktirebilirsiniz. Günümüzde Vazelon Manastırı Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı tarafından korunmaktadır.

Trabzon Vazelon Manastırı Giriş Kısmı

Tarihçesi Ve Hakkında Bilgi

Trabzon`daki manastırlar arasında en eski yapı olan Vazelon Manastırı etkileyici güzelliği ile yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir. Manastırı ziyaret eden ziyaretçiler gördükleri tarihi ve doğal manzara karşısında hayranlıklara şahitlik ediyorlar.

270 yılında inşa edilmiş olan manastır İmparator I. Justinianus 565 yılında manastırın restorasyonunu istemiştir, o zamandan bu zamana kadar manastır pek çok kez değişime uğramıştır. 1410 yılında tekrar inşa edilmiştir. Bu manastırın ismini yamacına kurulan Zabulon Dağından almış olduğu düşünülmektedir. Zamanla bu ismin Vazelon`a dönüşmüş olup manastır, İncil`de geçen vaftizci Yahya peygambere atfedilmiştir

Manastırın tarihçesinde pek çok çok saldırı bulunuyor, bazı araştırmalara göre MS.490 yılında gerçekleşen saldırı neticesinde 400 keşişin öldürüldüğü söyleniyor. Manastırın duvarlarında cennet, cehennem ve kıyamet günü ile ilgili birçok freskler mevcut Manastırda tarihimize eşlik eden yüzlerce el yazması kitaplar olan dev bir kütüphanede mevcuttur.

Bu bölgedeki kilise ve manastırların günlük hayata etkisi çok büyüktür. Dini, ekonomik ve kültürel yönden çok büyük önem arz etmektedir. Sümela Manastırının da Vazelon manastırından elde edilen gelirlerle yapıldığı söylenmektedir. Manastırın günümüze kadar çok fazla zaman geçirmesinden dolayı manastırın bazı bölümleri tahrip olmuştur.

Trabzon Vazelon Manastırı

Trabzon Vazelon Manastırına Nasıl Gidilir?

Trabzon Vazelon Manastırına yol tarifi ..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz