Vakfıkebir Ekmek Festivali

İlki 2003 yılında gerçekleştirilen festival 2007 yılına kadar aralıksız bir şekilde devam etti. Ancak bu tarihten sonra günümüze kadar 11 yıl boyunca çeşitli sebepler (???) nedeniyle kutlanamadı. İşte belki bunun özlem ve acısını çıkarırcasına Vakfıkebir ve çevre yerleşim yerlerinden gelen insanlar festival alanını hınca hınç doldurdu ve mükemmel bir şekilde eğlendi.

İrem Derici, Zeynep Başkan, Sinan Yılmaz, Yasemin Yıldız, Bizim Gönül, Ferhat Sağlam, Adnan Yılmaz, Onay Şahin, Serkan Aydın, Buğrahan Denizoğlu ve Sultan Bekçi’nin sahne aldığı 6. festival isminin hakkını verircesine festival tadında yaşandı ve 3 günlük etkinlik içerisinde hiçbir asayiş problemine yol açmadan son buldu.

Fındık zamanı iş zamanıdır, insanlar eğlenmezler gibi bilindik tabuların yıkıldığı muhteşem bir festival oldu. Konu ile alakalı Türkiye İstatistik Kurumu Trabzon Bölge Müdürlüğünün Kurucu Müdürü, Trabzonspor Divan Kurulu’nun değerli üyesi, aynı zamanda eski Trabzonspor yönetim kurulu üyesi değerli büyüğümüz Sezer BAHADIR’ın bir anısından bahsetmek istiyorum. Kendisi aile şartlarından ötürü 13-14 yaşlarındayken fındıkların toplanması işinden sorumlu olmak zorunda kalmış. Yevmiyecilerini daha önce kimsenin çalıştırmadığı şekilde çalıştırmış. Hepsine iş tamamlandıktan sonra açık hava sineması ya da denize götüreceği gibi sözler vermiş. Bu teşviklerle beraber normalde 11-12 günde bitecek bahçe 7-8 günde bitiyormuş. Daha sonraki senelerde de insanlar tabiri caiz ise Sezer Bey’in bahçesinde yevmiyeci olabilmek için sıraya girmiş.

Buradan da anlaşılacağı üzere insanlar makine değildir. İş zamanı iş, çalışma zamanı çalışma yerine ikisinin beraber harmanlandığı hem işi, hem çalışma hayatını beraber yürüttüğü, sosyalleştiği zaman başarılı ve mutlu olabilir. Umarım güzide ilimiz Trabzon başta olmak üzere Anadolu’daki bu ve benzeri özgünlükler kaybolmadan festival ve etkinlikler çoşku ile kutlanmaya devam eder.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz