Birey olarak hepimiz birer tüketiciyiz. Her an bir şeyleri tükettiğimiz bu ülkede ne tür yasal haklara sahibiz? Günümüzde insanoğlunun ihtiyaçları yalnızca hayatta kalabilmek için yemek yemeye, su içmeye odaklı değildir. Yüzyıllar öncesinde olduğu gibi günümüzde de yaşamak için yalnızca temel ihtiyaçlara mı gereksinim duyarız? Tabi ki hayır. Hayatımızın her anını kolaylaştıran, ihtiyaçlarımızı gideren, her geçen gün gelişerek globalleşen teknolojiyi hangimiz yok sayabiliriz. Annemizin, babamızın, kız ve erkek kardeşimizin, hepimizin ihtiyaç duyduğu teknolojik aletler, kıyafetler ve iletişim cihazları üzerinde yasal hakkımız bulunmakta.

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki kanunun bize vermiş olduğu haklardan  ne kadarımız haberdarız? Eminim birçoğumuz haberdar değilizdir. Annelerimizin kullanmış olduğu buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi vb. elektronik ev eşyaları, babalarımızın göz bebeği arabalar. Erkek kardeşlerimizin kullanmış olduğu bilgisayarlar. Kız kardeşlerimizin gardırobunda ki kıyafetler.. Evet tüm bunlar üzerinde yasanın bize tanımış olduğu en az 2 (iki) yıllık garanti süresi mevcut. Yapmamız gereken en önemli husus ise; satın almış olduğumuz herhangi bir ürünün faturasını veya fişini almamız. Şimdi diyeceksiniz ki biz bu hakkımızı nerede nasıl arayacağız? Çok basit bir örnek verelim. Hepimiz, zorunlu ihtiyaç olarak gördüğümüz cep telefonunu kullanıyoruz. Birçoğumuz da elektronik cihazlarda sorunlar yaşayabiliyoruz. Çoğumuzun yaptığı gibi cihazımızı servise veriyoruz. Servis tarafından ise ürün ya onarılıyor, yada onarıldığı söylenip arızalar devam ediyor, veyahut kullanıcı hatası var denilerek bizden ücret talep ediliyor. İşte tam bundan sonra ise bizim yasal haklarımız başlıyor. Servis veya satıcı tarafından mağduriyetimiz giderilmezse imdadımıza Tüketici Hakem Heyeti koşuyor. Tüketici Hakem Heyetine başvuru tamamen ücretsiz. Aleyhinizde karar çıksa bile hiçbir meblağ ödemiyorsunuz. Yapmamız gereken ise çok basit. Faturamızı, servis formumuzu ve dilekçemizi Kaymakamlık bünyesinde bulunan Hakem Heyeti Başkanlığına bırakmak.

2014 yılının Mayıs ayında çıkan 6502 sayılı kanun için çok minnettar olmamız gerekiyor. Çünkü hayatımızın her anında tüketiyoruz. Bu kanunu iyi bilmekte ve uygulamasını hayata doğru olarak geçirmekte fayda var. Son bir husus daha söylemem gerekecek, yaşamış olduğunuz herhangi bir sıkıntıda görüşlerimiz ve tecrübemizden faydalanmak isterseniz biz buradayız. Sizleri de bu platformda görmek isteriz ve bekleriz…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz