Trabzon, Karadeniz bölgesinin en meşhur şehridir.  Tarih, coğrafya, spor, siyaset, turizm ve birçok özellikleriyle her zaman gündem olan Trabzon’un ilçelerini tanıyalım.

Merkez ilçeyle birlikte toplam Trabzon’un ilçeleri 18 tane dir.

Trabzon’un ilçeleri

TRABZON İLÇELERİ

1- ORTAHİSAR
Nüfus: 332 504 Rakım:46

2012 yılında çıkan büyükşehir yasa tasarı ile Trabzon merkez ilçesinin ismi Ortahisar diye değiştirildi.

Doğuda Yomra, batıda Akçaabat ve güneyde Maçka ilçeleri ile komşudur. Sıkışık bir alanda kurulan şehir merkezi nüfus yoğunluğunun en çok yaşandığı yerlerin başında gelir.

Trabzon Pontus İmparatorluğuna başkentlik yapmış olan şehirde birçok tarihi kilise bulunmaktadır. Sınırları içinde KTÜ ve Avrasya Üniversite bulunmaktadır. Akyazı Stadı, Hayri Gür Spor salonu, Tenis Kortları, Olimpik Yüzme Havuzu başlıca spor tesisleri olup, 2 büyük AVM’si, 1 Devlet Tiyatrosu ve 4 sinema salonu vardır. Turizm potansiyeli olan şehirde Ortahisar sınırları içinde birçok otel vardır. Sahil yolu yapımından dolayı İlçe merkezinde denize girilecek plaj yoktur. 3-5 km’lik sahilde yürüyüş alanı olup, yeni yapılan Ekopark ve Botanik Bahçe ile çevreye de duyarlı projeleri görmekteyiz. Kolbastının çıkış yeri olan Faroz (Yalı Mahallesi)’da bu ilçenin sınırları içindedir.

Gezilecek Yer: Boztepe, Ayasofya Camii, Kızlar Manastırı, Atatürk Köşkü

2- AKÇAABAT
Nüfus: 121 535 Rakım:10

Trabzon şehir merkezini saymazsak Trabzon’un ilçeleri arasında en büyük ilçe konumunda. 1884 yılında Teşkilat Nizamnamesiyle ilçe olmuştur. Köftesiyle meşhur olan ilçemiz kendine has horonuyla da tanınmıştır.

Sahil kenti olan Akçaabat, en fazla plajın olduğu ilçe konumunda. Aynı zamanda Trabzon şehir merkezine en yakın yaylalar da burada bulunmaktadır. KTÜ’den yeni ayrılan Trabzon Üniversitesi Akçaabat’tadır. İlçe sınırları içinde 2 tane hastane bulunmaktadır.

Gezilecek Yerler: Sera Gölü, Hıdırnebi Yaylası, Kayabaşı Yaylası, Sivriburun Tepesi, Orta Mahalle

3- ARAKLI
Nüfus: 47 191 Rakım:5

Akçaabat’tan sonra en kalabalık ilçe olan Araklı Trabzon’un doğusunda bir sahil ilçesidir. 1953 yılındaki kanun ile ilçe statüsünü almıştır. İlçenin ismi “Arakale” sonra “Aralık” değişiminden sonra en son ki halini almıştır.
Gezilecek Yerler: Pazarcık Mili Park, Kalecik Kalesi

4- ARSİN
Nüfus: 28 175 Rakım:20

1957 yasası ile ilçe statüsü almıştır. Arsin kelime anlamı temiz, arınmış anlamına gelmektedir.
Gezilecek Yerler: Yanbolu Deresi, Santa Harabeleri

5- BEŞİKDÜZÜ
Nüfus: 21 041 Rakım:5

Trabzon’un en batısındaki Beşikdüzü eğitim seviyesinin yüksek oluşuyla dikkat çeken bir ilçemizdir. 1987 yılında ilçe statüsü almıştır. Yeni yapılan teleferik ilçenin turizmine ve ulaşımına olumlu katkıda bulunmuştur.
Gezilecek Yerler: Beşikdağ Kapılı Kaya Mağarası, Beşikdüzü Plajı.

6- ÇARŞIBAŞI
Nüfus:15 022 Rakım: 6

1991 yılında ilçe olan Çarşıbaşı’nın eski ismi “İskefiye”dir. Yoroz burnundan başlayıp, Akçaabat’tan ayrılmış küçük bir ilçemizdir.
Gezilecek Yerler: Kaldırım Yaylası

7- ÇAYKARA
Nüfus 12 396 Rakım:280

1948 yılında ilçe olmuştur. Çaykara dünyaca ünlü Uzungöl’ü sınırları içinde bulundurur. Uzungöl o kadar odak noktası olmuştur ki Çaykara ilçesi Uzungöl’ün bir hayli altında gündem olmaktadır. Milyonlarca insanın geldiği Uzungöl, Trabzon şehir merkezine 99 km (yaklaşım 1saat 20dk)’lik mesafededir.
Gezilecek Yerler: Uzungöl, Lustra Yaylası, Sultan Murat Yaylası

8- DERNEKPAZARI

Nüfus: 3462 Rakım: 200

Trabzon’un en küçük ilçesidir. 1950’li yıllarda ilçe statüsü almıştır. Of ilçesindeki bataklıktan çıkan sıtma hastalığından dolayı çevredeki halk buraya taşınmıştır ve böylece yerleşim yeri olmuştur. Tabi bu bir söylenti…
Gezilecek Yerler:  Hapşiyaş Köprüsü(Uzungöl Güzergâhında)

9- DÜZKÖY
Nüfus: 13 958 Rakım: 850

Trabzon’un en yüksek ilçesidir. 1990 yılında Akçaabat’tan ayrılmış Trabzon şehrinin güneyinde dağlık bir alanda kurulmuş bir yerleşim yeridir.
Gezilecek Yerler: Çal Mağarası

10- HAYRAT
Nüfus: 6 692 Rakım:180

1990 yılında Of’tan ayrılarak ilçe olmuştur.
Gezilecek Yerler: Mesoraş Yaylası

11- KÖPRÜBAŞI
Nüfus: 4 275 Rakım:200

1990 yılında Sürmene’den ayrılıp ilçe olmuştur.
Gezilecek Yer: Harmantepe Yaylası

12- MAÇKA
Nüfus: 23 439 Rakım:365

Trabzon’un güneyinde yer alan Maçka, konum itibariyle en önemli ilçe görünümünde. Doğu Anadolu’ya açılan Zigana Geçidi ile Gümüşhane’ye sınır ilçedir. Trabzon’un yüz ölçümü en büyük ilçesi olan Maçka, 1913 yılında ilçe olmuştur. Adı Rumların “Maçuka”adlı sopa dövüşünden gelip Maçka adını almıştır. Türkiye’nin tarihi sembollerinden Sümela Manastırı buradadır. Şu an tadilatta olan Manastır da son zamanlarda yaz aylarında ayinler yapılmıştır.
Gezilecek Yerler: Sümela Manastırı, Zigana Dağı, Vazelon Manastırı, Peristera Manastırı

13- OF
Nüfus: 41 248 Rakım:10

Meşhur Of’umuz. Of Cumhuriyeti. Direk Allah’a bağlıyız sözünden gelir. Rize sınırında Trabzon’un en doğusundaki ilçemizdir. 1874’te kurulan belediyeyi bugüne kadar hep Saral ailesi yönetmiştir. Türkiye’nin en büyük ailelerinden Saral ailesi ilçe yönetiminde yıllarca söz sahibi.
Gezilecek Yerler: Büyük Harman Yaylası

14- SÜRMENE
Nüfus: 25 669 Rakım:20

Bıçağı ve pidesiyle ünlü ilçemiz 1876 yılında kaza olarak belediyeciliğe başlamış eski bir ilçemizdir. Geçen yıllarda meşhur çam ormanlarının yangınıyla da gündeme gelen ilçe, bu yıl “Sen Anlat Karadeniz” dizisine ev sahipliği yaptığından bir hayli gündemdeydi.
Gezilecek Yerler: Çamburnu Piknik Yeri, Sürmene Kalesi

15- ŞALPAZARI
Nüfus: 10 774 Rakım: 270

1987’de ilçe olmuştur. Halkın tamamı Çepnidir.
Gezilecek Yer: Sis Dağı

16- TONYA
Nüfus: 14 008 Rakım: 730

İsmi Rum Beyinin kızı Tonya’dan gelir. Rum beyi kızını bölgeye çeyiz olarak verir ve ilçenin ismi olmuştur. Tereyağı meşhurdur. Nisan ayında açan “Mavi Yıldız” çiçekleri insanların bir hayli ilgisi çekmektedir. Ayrıca Kadırga Yaylasında bulunan caminin çatısı yoktur. Cuma günleri bir hayli kalabalık olur bu cami…
Gezilecek Yerler: Kadırga Yaylası, Erikbeli Yaylası

17-  VAKFIKEBİR
Nüfus: 26 787 Rakım: 20

Ekmeğiyle meşhur olan ilçemizdir. 1874 yılında ilçe olmuştur. İlk adı Fol’dur İkinci adı Büyükliman’dır. Yavuz Sultan Selim’in annesini yaşadığı bir anıdan dolayı ise ismi son halini almıştır.
Gezilecek Yerler: Karadağ Yaylası

18- YOMRA
Nüfus: 38 150 Rakım: 327

En hızlı büyüyen ilçemizdir. Birçok otel ve lüks evlerin olduğu Trabzon’a 15 km uzaklıkta olan ilçemizdir. Arapların bir hayli tercih etmesinden dolayı ilçenin çevresi değişti. Sınırları içinde Araştırma Hastanesi, bir AVM vardır. İlerleyen yıllarda Golf Sahası yapılması planlanmaktadır. İsmi Yomra’nın meşhur elmasından gelmektedir. İlk adı “Durana”dır.
Gezilecek Yerler: Şana Plajı, Kemerli Köprü, Tepeköy Kalesi

Not: Nüfus verileri 2017 yılına aittir. 

Trabzon’un ilçeleri Reklam Filmi:

Trabzon’un ilçeleri Tanıtım Filmi:

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz