Öncelikle belirtelim ki etnik kökenin ne olduğunun bir önemi yok amacımız yanlış bilinen bir konuya açıklık getirmek. Laz olmak kötü bir şey değildir, aksine Lazlar sivri zekası ve çalışkanlığıyla bilinirler.

Lazlar; Rize‘nin FındıklıArdeşenPazarÇamlıhemşin ilçelerinde ve Artvin‘in HopaArhaviBorçka ilçelerinde yaşarlar. Rize ve Artvin’in Laz olmayan bazı köylerinde de yaşamlarını sürdürürler. Örnek olarak Rize’nin girişinde ki Kalkandere ilçesinde küçük bir köyde göçmen Lazlar yaşamaktadır. Sayıları 10 ila 20 arasında değişir. Her Doğu Karadenizliyi Laz sanmak yanlıştır. Zira Türkiye’de gerçek Laz nüfusu 50 bin kadardır ve bu sayı gittikçe düşmektedir.

Lazların, aynı Türkçe gibi kendilerine ait bir dilleri mevcuttur. Lazca’nın kelime karşılığı “ Lazuri’dir.” Bilindiği üzere ” Geldum, gittum, gidiyrum ” gibi kelimeler Lazcaya girmez. Bu sadece illerimize ait kullanılan bir ağızdır. Buna göre, Rize’nin ve Artvin’in ilçelerinin Lazca karşılığı aşağıda ki gibidir;

Artvin; Hopa ( Xopa ), Arhavi ( Arkabi ), Borçka ( Borçxa )

Rize; Fındıklı (Viǯe), Ardeşen ( Arteşeni ), Pazar ( Atina ), Çamlıhemşin ( Vijadibi )

Trabzonlular Laz mıdır? 

Türkiye‘de Trabzonluları Laz sanmak gibi bir yanılgı var. Peki Trabzonlular Laz mıdır? Aksine kimliğinde Trabzon yazan insanların çok büyük bir bölümü Laz değildir. Diğer kalan kısmı ise dedelerinden süregelen bir soy haritasını oluşturmaktadır. Fakat onun için net bir şey yazmak mümkün olmaz. Yani 300 yıl önce büyük dedesi Laz olan bir Trabzonlu, günümüzde Laz olma ihtimalini belli edilir bir oranla çok düşürür. Zira sürekli meydana gelen evlilikler, değişen gen haritası dolayısıyla, eskiye nazaran kimse gerçek soyuna ait değildir. Trabzon’un az bir kesimi Rum soyundan gelmektedir ve onların konuştuğu dile de Romeyka denilmektedir. Tonya ve Çaykara ilçelerindeki birçok köyde bu dil halen konuşulmaktadır. Ayrıca Of, Dernekpazarı, Maçka ve Köprübaşı ilçelerinin de bazı köylerinde konuşulmaktadır. Fakat bu ilçelerde ki insanların konuştuğu Rumca ( Romeyka ) günden güne Lazca gibi eriyip gitmektedir. İnsanları Müslümanlaşmış, dilleri Türkçeleşmiştir.

Trabzon’un büyük bir kesimini KaramanoğullarıGürcü ve Çepni soyundan gelen insanlar oluşturmaktadır. Konuyu kısaca özetlemem gerekirse Trabzon halkının çoğunluğunu Türk soyu oluşturmuş ve Müslümanlaşmıştır. Zira Kaşgarlı Mahmut‘un eserinde de Trabzon ” Çepni Vilayeti ” olarak geçmektedir.

Giresunlular Laz mıdır?

Değildir. Giresun‘un büyük bir kısmını Çepni soyundan gelen insanlar oluşturmaktadır. Fakat bu demek değildir ki kimliğinde her Giresun yazan insan Çepnidir. Giresun‘da Çepni’den sonra Gürcü soyundan ve Rum soyundan gelen insanlar boy göstermektedir. Fakat sayıları oldukça azdır. Kendimden örnek vermek gerekirse, benim dedelerim Trabzon‘un Tonya ilçesinden göçüp, Giresun‘a yerleşmiştir. O yıllarda dedelerim Rumca konuşan insanlarmış. Fakat günden güne topraklardan Rumlar uzaklaştırılınca, konuştukları Rumca da eriyip gitmiş. Gürcü köylerinin kalıntı bıraktığı yerler olarak BulancakYağlıdereDereli ve Tirebolu ilçelerimizi örnek gösterebiliriz. Konuyu kısaca özetleyecek olursam, Giresun’un çoğunluğu özbeöz Türk ve Müslüman bir halk oluşturur.

Rizeliler Laz mıdır?

Gerçek Lazlar FındıklıArdeşenPazar ve Çamlıhemşin ilçelerinde yaşarlar. Bu ilçeler dışında Rize‘de yaşayan Lazlar azınlıktır ve göçmen olarak bilinirler. Rize‘nin de çoğunluğu aynı Trabzon’un Of ilçesi gibi  Karamanoğulları soyundan gelmektedir ve Trabzon’da olduğu gibi, Rize’de de Çepni köyleri vardır. Örnek vermek gerekirse Rize‘nin Çayeli ilçesinde birçok Çepni soyundan gelen insana rastlamak mümkün. Konuyu özetleyecek olursam aynı Trabzon ve şehrimiz Giresun gibi, Rize‘nin de çok büyük bir bölümü Türk’tür ve Müslümandır.

Giresunlular Laz mıdır?

kaynak: giresunblog

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz