TRABZON’UN İTALYAN ÇOCUĞU KRİNO

İtalyan bir Trabzonlu, Ganita uşağıydı Krino ..

Krino KAFATO kendini kuzeyde bir imparatorluk başkentinde kendi keskin mi keskin bir Trabzonluydu. Vefatından sonra ailesi küllerini vasiyetinde istediği gibi Ganita dan denize savurdu ..

Kafato ailesinin hikayesi Osmanlı Rusya arasındaki Kırım Savaşı’nda başlıyor. Krino’nun dedesi ,Kırım Savaşı’nda Osmanlı saflarında ittifak güçleri komutanlarından biridir. Krino ise onun dördüncü kuşak torunuydu.

Dede Antonio Kafato, İtalyadaki huzursuz ve güvensiz siyasi ortam sebebiyle İtalya’ya dönmek istemez ve Dönemin Osmanlı sultanı tarafından Trabzon’a yerleştirilir. Krino her Trabzonlu gibi ayağında futbol topuyla doğar. Trabzonspor’un kurucularından İdmanocağı’nda kalecilik yapar.

Tıp eğitimi için İstanbula gider. Doktor olarak memleketine geri döndüğünde bir çok spor faaliyetinin gelişmesi için mücadele eder. Her perşembe, şehrinin yoksul hastalarının belgesiz kayıtsız cebinden karşılayıp tedavi ederdi.

6-7 Eylül olaylarında Trabzon’un çocuğu Krino’nun evi taşlanır. 1956 yılında Kanada’ya göçer. Bir yıl sonra evlenir ve dört çocuğu olur. Memleket hasreti ve sevdası hiç eksilmez. Çocuklarına da aktarır bu sevgiyi. Radyodan Trabzon maçları hep dinlenirdi ..

1978 yılından itibaren her yıl Trabzona gider gelir. Arkadaşlarını memleketini görmeden duramaz. Vefatından sonra ise Kanada’dan Trabzon’a gelen aile üyeleri vasiyeti üzerine küllerini doğup büyüdüğü Ganita’da denize döker.

İşte bizim İtalyan uşak Krino memleketine böyle bağlı bir adamdır. Ruhuna saygıyla. Bu şehir seni unutmayacak bizim Krino…

Kaynak: https://twitter.com/burasiTrabzone/status/1242800382679678976

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz