Korona Virüs tedbirleri amacıyla Trabzon‘da bazı yerlere sigara içme yasağı geldi.

Trabzon‘da Sigara Yasağı olan yerler:

15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Parkı ile ilimiz genelindeki diğer parklar, 100. Yıl Parkı’ndan Akyazı Medicalpark Stadyumu’na kadar olan yürüyüş alanlarının tamamı, Kahramanmaraş Caddesi, İnönü Caddesi, Trabzonspor Bulvarı, Yavuz Selim Bulvarı, Uzun Sokak, Gazipaşa Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Kunduracılar Caddesi Kemeraltı ile açık/kapalı tüm pazar yerlerimizde ve toplu taşıma araç duraklarımızda sigara içme yasağı getirilmesine”

İşte Trabzon Valiliği’nden yapılan açıklama;

Özellikle vatandaşlarımızın kalabalık şekilde bulunduğu/bulunabileceği cadde, sokak, park ve bahçeler gibi yerlerde sigara içtiğinden bahisle/bahanesiyle bazı kişilerin maskelerini çıkardıkları, aşağıya indirdikleri, doğru şekilde kullanmadıkları görülmektedir.

Solunum yoluyla kolayca bulaşabilen koronavirüs salgınının yayılımının önlenmesi için maske kullanımında sürekliliğin sağlanması son derece önem taşımaktadır. Buna göre; İçişleri Bakanlığının 11/11/2020 tarih E-89780865-153-18579 sayılı genelgesine istinaden İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’muzca alınan karar doğrultusunda;

“Maskenin doğru ve sürekli şekilde kullanımını temin amacıyla 12.11.2020 tarihinden itibaren, ilimizde kalabalık ve yoğun hareketliliğin gözlendiği, tüm vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu/bulanabileceği; 15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Parkı ile ilimiz genelindeki diğer parklar, 100. Yıl Parkı’ndan Akyazı Medicalpark Stadyumu’na kadar olan yürüyüş alanlarının tamamı, Kahramanmaraş Caddesi, İnönü Caddesi, Trabzonspor Bulvarı, Yavuz Selim Bulvarı, Uzun Sokak, Gazipaşa Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Kunduracılar Caddesi Kemeraltı ile açık/kapalı tüm pazar yerlerimizde ve toplu taşıma araç duraklarımızda sigara içme yasağı getirilmesine”

Yukarıda belirtilen tedbirlere ilişkin uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince idarî para cezası verilmesi başta olmak üzere, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi kapsamında gerekli adlî işlemlerin başlatılmasına, uygulamada birlikteliğin sağlanması için alınan kararların ilgili kurumlara iletilmek üzere kaymakamlıklara iletilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz