Trabzon’da dün öğle saatlerinde aniden bastıran dolu yağışı vatandaşları tedbirsiz yakaladı.

Trabzon da dolu yağışı genelde bahar aylarında görülüyor. Bunun sebebi bahar aylarında iç kesimlerden gelen sıcak hava cephesi ile denizden gelen soğuk hava cephesi arasında etkileşimin oluşması.

Trabzon’da daha çok bahar aylarında dolu yağışı görülse de hemen hemen yılın her mevsiminde görülmesi mümkündür.

Dolu, bildiğiniz gibi katı şeklinde olan ve buz biçiminde bir yağış tipidir. Yağış, yağmur gibi sıvı özelliğini kaybetmiştir. Büyük dolu tanelerinin, tarlalara, araçlara, çevreye ve insanlara zarar vermeleri oldukça mümkündür. Dolunun boyutları 5 mm’den, 15 cm’e kadar olabilmektedir. Dolu, Kümülümbüs bulutlarının altında oluşmaktadır ve yıldırım fırtınası merkezinden yaklaşık 2 deniz mili uzaklığa kadar etkisini gösterebilir.

Hortumlarda olduğu gibi yukarıya doğru yükselen sıcak ve kuru havanın, yukarıda donma derecesinde veya altında bulunan hava akımına girmesi ile aniden soğuması ve uzun süre bulut içinde nemlenmesi sonucu dolu taneleri oluşur.

Kısaca özetlemek gerekirse sıvı yağmur damlaları, bulutların içindeki hava akımlarının etkisinde yükselmeye veya dönmeye başlar. 0 ile -40 derece arasında hava ile karşılaştıklarında donmaya başlarlar.

Dolu yağışları Trabzon da genelde fındık ocaklarına, tarlara, araçlara zarar vermekte ve ciddi maddi zararlara uğratmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz