Trabzon ve Milliyetçilik

HEMŞERİCİLİK
Biz Trabzonlular ne kadar milliyetçiyiz? Ya da milliyetçilik kavramı bizim ne ifade ediyor. Evimizdeki eşyalardan giydiğimiz kıyafetlere kadar milli mi olmalı bir milliyetçi?

Milliyetçilik.
Modern milliyetçilik kavramı herkesin bildiği gibi 1789 Fransız İhtilali ile başlar. O zaman kadar milletler, ulus olarak değil daha çok dini olarak ayrılırdı. Fransız ihtilali ile birlikte bu olgu değişti ve ulusçuluk kavramı türedi. Fransız İhtilalindeki milliyetçilik tamamıyla ulusların bağımsızlık mücadelesine özgü bir şeydi. Bu akım 19 yy’da zirve ederken 20.yy ‘da sömürgecilik anlayışının bitmesiyle başka bir evreye geçmiştir.

Bir başka milliyetçilik anlayışı ise Atatürk milliyetçiliğidir. Türkiye Cumhuriyetindeki herkesi Türk sayar ve gerçek sahiplerinin bu ülkeyi kuran herkesin olduğunu savunur. Ayrım yapmaz. Bölücü değildir. Irkçılığa karşıdır. Günümüz Türkiye’sinde en çok ihtiyaç duyduğumuz olgulardan biridir.

Günümüzde ise 2  tane marjinal milliyetçilik anlayışı vardır. Biri popülist milliyetçilik, diğeri ise mikro milliyetçilik.

Popülist milliyetçilik.
Son yıllarda özellikle siyasi karşılığı olduğu için modadır. Aşırı radikal mantığında olanlarda görülür. Türkiye’yi ırkçı yaklaşan bazı Avrupa ülkelerinde net bir şekilde bu milliyetçiliği görebiliriz. Ülkemizde de olmuyor değil bu. O ya da bu sebeplerden dolayı Araplara karşı ya da milli düşmanımız Yunanlılar konu olunca hemen sertleşiyoruz. Ama zirvesini ettiğimiz ülke ise tartışmasız İsrail’dir. Belki de verilmesi gereken bir tepki. Ama ticarette en çok işbirliği ettiğimiz ülkelerden biri İsrail (?) Bir de hemen suni milliyetçilik oluşturuyoruz. Amerikan malı restoranlarda yemek yemeyelim, İsrail markası deterjanlar kullanmayalım, Alman arabasına binmeyelim… Belki vicdani tepki veriyoruz ama bu büyük milliyetçilik oyunlarında bu tepkiler satranç tahtasında ki piyon taşı değerinde ve çok suni. 2 gün sürmüyor bu dalga zaten.  3. gün Yahudi olan bir Amerikalının kurduğu facebook’ta  Alman arabalarını inceliyoruz…

Mikro milliyetçilik.
Aslında bize çok uyan bir milliyetçilik anlayışı. Yöresel milliyetçiliğin zirve yaptığı illerden biriyiz. Her yerde kendi hemşerimizi bulup bizim için o an 1 değil 100 adım öndedir. Gurbette,  tatilde, askerde,  okulda,  sosyal medyada.  Bir Trabzonlunun kanına işlemiştir Trabzonluluk. Bilmediğimiz bir konu olsa bile, sevmediğimiz bir iş olsa da hemşerimizin arkasından ya gideriz ya da destekleriz. Son 3 yılını gurbette geçiren biri olarak çevremi  “Little” Trabzon olarak yaratmaya çalıştım. Ev arkadaşlarım, halı saha maçlarım, iş arkadaşlarım vs. Aslında işin ucunu kaçırdık mı son derece kötü bir algı oluşturabilir. Çoğu zamanda kaçırıyoruz. Dışarda kibirli, bencil, kendini öven insanlar olarak tanınıyoruz. Ama bunlar bizim için önemli değil. Bizim şehrimiz efsanedir. Bu efsaneyi herkesle paylaşmak milli görev gibidir bizim için.

Bu şehirde Trabzonspor tutulmasının sebebidir bu milliyetçilik. Trabzonspor bu şehri temsil eder. Onurumuzun, karakterimizin, mücadelemizin simgesidir.  Günümüzde globalleşmenin etkisiyle bu özellik biraz kırılmış gibi gözükse de yine de aşkımızdır Trabzonspor.

Aslında mikro milliyetçilik Yugoslavya ve Çek Cumhuriyetinin bölünmesiyle popülaritesini artırmıştı. Bağımsızlık kazanan ülkelerin kendi aralarında bölünmesine iner. Ama daha lokal oluşumlar oluşmuş ve bizde de bir hayli fazla yaygındır. Günümüzün karşılığı Hemşehricilik. Günümüz hayat normlarında pek doğru yeri olmasa da HEMŞEHRİCİYİM abi…  Toprağım her zaman yarışa önde başlar.

Not: Milliyetçiliğimizle övündüğümüz Trabzon’umuzun yabancılara gayrimenkul satışında Türkiye’de ilk 5’te olduğu, yurt sevdalısı bu şehir için düşündürücüdür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz