Bundan tam olarak 18 yıl önce Trabzon’a ilk geldiğim zamanlarda yani 1999 yılında Sahil’de soluduğumuz mis gibi deniz kokusunun yerini şimdilerde ağır bir lağım kokusu sarmış durumda.

Gerek yaz aylarında gerekse kış aylarında ayırt etmeksizin gerek yaya olarak gerekse araçla bile Sahil yolundan geçmek oldukça zor. Trabzon Sahili’ne şuan’da akan tam 17 lağım çıkışı var. Trabzon kent merkezi sahilindeki lağım ve atık suları, sahilden birkaç yüz metre açığa boşaltacak derin deşarj sistemlerinin (olup olmadığı bile şüpheli) çalışmadığı düşünülüyor.

Beşirli sahil’inde yürüyenlerle, akşamları sahillere gelen vatandaşlar, lağım ve atık su menfezlerinin bulunduğu bölgelerden kötü kokular geldiğini söylüyorlar. Bazı vatandaşlar, lağımın bazı bölgelerde açıktan denize aktığını ileri sürüyorlar.

Derin deşarj sisteminin çalışıp çalışmadığının kontrolü ise Trabzon Büyükşehir Belediyesinin kontrol etmesi gerektiği bir gerçek. Sistemi Büyükşehir Küçükşehir hangi Şehir Belediyesi çalıştıracak ise çalıştırsın. Kent merkezinin Sahillerinden kokudan geçilmiyor.
Sahil’de kokudan gezilmesi neredeyse imkansız ve çekilmez bir halde. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı sanırım Sahil kesiminden geçerken aracının camlarını bile açmıyordur.
Detaylı açıklamayı Teoman Yılmaz’ın video’sunda izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz