Trabzon Mutfağı

Trabzon sırf doğasına değil, hayran olacağınız bir mutfağa da sahip. Hamur işlerinden et yemeklerine, tatlılardan sebze yemeklerine damak tadınıza uygun bir lezzeti mutlaka bulabilirsiniz.

Günün en güzel öğünü olan kahvaltıdan başlamak gerekirse, muhlamasız bir kahvaltı Trabzon’da düşünülemez. İster şehir merkezinde ister Uzungöl manzarası karşısında olsun, nerede yerseniz yiyin tadı damağınızda kalacak bir lezzet. Mısır unu, tereyağı ve Trabzon peyniriyle hazırlanan bu muhteşem lezzet kahvaltıların olmaksa olmazı.

Öğle yemeği dışında kahvaltılarda tüketilen kıymalı kapalı pide de sofraları şenlendiriyor. Şehrin birçok noktasında Trabzon’a özgü lezzetlerin yer aldığı serpme kahvaltılar sunuluyor. Geziniz esnasında kent meydanına yakın yerlerdeyseniz yemek molası vermek için Cemil Usta’yı tavsiye ederiz. Cemil Usta kentin favori köftecilerinden biridir. Buraya gelmişken Akçaabat köfte yemeden dönmemenizi öneririz. Et sevmeyenler içinse yine burada mezgit de alternatif olabilir. Balık sevenler için hamsi ve hamsiden yapılan birçok yemeklerin yer aldığı gibi diğer balık türlerinin de özenle servis edildiği Bayramoğlu Alabalık Restoranı’nı tavsiye edebiliriz. Sahil şeridi boyunca yine pek çok balık ve et restoranlarına girerek farklı tatları deneyimleyebilirsiniz.

Eğer şehir merkezinden farklı bir yerde yemek yemeye karar verdiyseniz Uzungöl’de bulunan restoran ve kafelerde de manzara karşısında keyifli bir yemek yiyebilirsiniz. Şehirde vejetaryenler için de harika bir lezzet bulunuyor. Pırasa, pazı, mısır yarması, pirinç ve isteğe göre de hamsi ile yapılan sarambula, Trabzon’un lezzetli yemeklerinden biri. Pazı çorbası ve karalahana çorbası da kış aylarında içinizi ısıtacak bir tat.

Tatlı olarak da Trabzon’a gelmişken öncelikle Trabzon hurması yemenizi tavsiye ederiz. Trabzon Mutfağın‘dan Daha sonra fındık, siyah üzüm, Antep fıstığı ya da Hindistan cevizi, isteğe göre de vanilya ve mısır unuyla yapılan pepeçurayı tadabilirsiniz. Hamsiköy sütlacı ve Laz böreğini de tatmanızı önerdiğimiz diğer lezzetler arasında yer alıyor.

Trabzon’da Nerede Yenir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here