Trabzon Kalesi, Trabzon il merkezinde Ortahisar mevkinde bulunmaktadır.

Trabzon Kalesi, Trabzon’da gezilecek tarihi yerlerden bir tanesidir. Trabzon Kalesi, Deniz kıyısından başlar şehrin diğer tarafında ki tepelere kadar uzanır. Bizans Çağı’na ait eski temeller üzerine inşa edilmiştir. Tabakhane ve Zağnos vadileri arasındaki yüksek kaya kitlesi üzerine kurulmuştur. Bu bölüm kalenin en eski bölümünü meydana getirmekte ve kaba olarak bir yamuğa benzemektedir. Şehrin adının bu trapez (trapezius) yamuk şeklinden geldiği düşünülmektedir.

Yukarı, Orta ve Aşağı Hisar olmak üzere üç ayrı bölümden meydana gelen kale, eski anıtların taşlarından toplanarak yapılmıştır. Yüzyılımızın başlarında aynı kalenin taşları yeni binaların yapımında da kullanılmıştır. Yukarı Hisarın kuzeyinde ki tiyatrodan ise günümüze hiçbir tarihi kalıntı ulaşmamıştır. Kalesi ise günümüze kadar sağlam bir şekilde ulaşmıştır.

Trabzon Kalesi’nin günümüze kadar korunarak gelmiş olan surları şehrin eski yapılarını oluşturur. Bugünkü surların en eski bölümü MÖ 4. yüzyıl Roma Dönemi’ne tarihlenmektedir. Bu yüzyılda şehri gören Ksenephon surların varlığından söz etmektedir.

Trabzon Kalesine nasıl gidilir? 

Trabzon Ortahisar Merkezinde bulunmaktadır. Tabakhane ve Zağnos Vadileri arasındaki yüksek kaya kitlesi üzerine kurulmuştur.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz