Trabzon, tarihi ve doğal güzelliklere sahip, kendine has kültürü olan neredeyse herkesin gezip görmesi gereken çok güzel bir şehirdir. Ancak sosyal medyada şehrimiz hakkında bazı doğru olmayan bilgiler yer almaktadır. Bu bilgiler şehrimizin imajını kötü etkilemektedir. Bu nedenle bu yanlışlıklardan biraz bahsetmek istiyorum.

Trabzonlular Laz’dır
Bıkmadan usanmadan sürekli söylememize rağmen dışarıdan gelen insanlar bunu anlayamamaktadır. Şiveli konuşmak ve Laz olmak farklı bir şeydir. Belki bize Laz demeleri bizim için bir önem teşkil etmeyebilir. Ancak aslen Kafkas ırkı olan ağırlıklı olarak Artvin, Rize ve Batum illerinde yaşayan Laz ırkına sahip kişiler için oldukça üzücüdür. Çünkü kendi ırkları yok sayılmaktadır. Kabul edilmemektedir.

Trabzon’da “Temel” ismi çok kullanır.
Maalesef arkadaşlar bu da bir şehir efsanesidir. Şehirde ismi Temel olan çok az sayıda insan yaşamaktadır. Ancak fıkralarda Temel isminin kullanılmasının nedeni ise hala bir meçhuldür.

Karadeniz’de insanı çeken akıntı vardır, birden derinleşir, o yüzden Trabzon’da yüzmek tehlikelidir.
Karadeniz, tuzluluk oranı açısından Ege ve Akdeniz’e göre daha az olduğundan yüzmek bir seviye daha zordur, bu doğrudur. Ancak Trabzon sahillerindeki plajlarda öyle insanı çeken akıntı, ya da birden derinleşen deniz yoktur. Yüzme biliyorsanız bu sahiller (hava şartları elverdiğince) biraz dalgalı olsa da oldukça güzel ve yüzmeye elverişlidir. Bahsedilen insanı çeken akıntı Samsun ve Sinop illerinin bazı kıyılarında yer almaktadır. Oralarda da boy boy yüzmek yasaktır şeklinde tabelalar bulunmaktadır.

Çal mağarası dünyanın en büyük ikinci mağarasıdır.
Çal mağarası yöremize has gezilip görülmesi gereken müthiş bir mağaradır. Yaklaşık 1 -1.5 km’lik kısmı insanlar tarafından gezilmeye açıktır. Geri kalan 8 km’lik kısmı ise turistlere kapalıdır. Sonuç olarak bu mağara kendi çapında bir mağaradır. Bazı haberlerde yer aldığı gibi dünyanın en büyük ikinci mağarası değildir. Dünyanın en büyük mağarası Amerika Kentucky’dedir ve boyutu yaklaşık 650 km’dir. İkinci en büyüğü de Meksika da yaklaşık 350 km uzunluğundadır. Şehrimize gelen mağaracı ya da bu konulara ilgilisi olan turistlere yanlış bilgi vermememiz hoş olmayacağından bu bilgiyi bilmemiz iyi olacaktır. (Not: Kardeşim profesyonel mağaracıdır. Türkiye’de bile Çal Mağarasından büyük mağaralar olduğunu söylemektedir).

Sümela Manastırı ile Sürmene’nin benzerliği
Biz Trabzonlular için çok komik bir önerme gibi gelebilir, ancak dışarıdan gelip Sümela Manastırı için Sürmene’ye giden, hatta manastıra Sürmene Manastırı diyen birçok kişi ile karşılaştım. Bilmeyenler için bilgilendirelim. Sürmene, Trabzon şehir merkezinin doğusunda yer alan pidesi ve bıçağı ile meşhur olan Trabzon’un önemli bir ilçesidir. Sümela Manastırı ise Trabzon şehir merkezinin güneyindeki Maçka ilçesinde yer alır. Bunun dışarıdan gelen insanlar için karıştırılabilir olduğunu bilmemiz ve gereken tedbirleri almamız gerekmektedir.

Hamsi lezzetli bir balıktır.
Hayır, Trabzonlular için Hamsi balık değildir. Hamsi, Hamsidir.

Trabzon’da futbol 1967 yılında Trabzonspor’un kurulması ile başladı ve gelişti.
İşin aslı tabiî ki de bu değildir. Trabzon’da Osmanlı döneminden beri futbol bilinmekte, oynanmakta ve sevilmektedir. Hatta 1922 yılında Süleyman Rıza KUĞU tarafından Türkiye’deki ilk futbol kitabı “Asosyeşın Futbol” Trabzon’da Osmanlıca dilinde yazılmıştır. Ayrıca adı Trabzonspor ile özdeşleşen Hüseyin Avni AKER 1889-1944 yılları arasında yaşamış Beden Eğitimi öğretmenidir. Yani kendisi Trabzonspor kurulmadan yaklaşık 23 yıl önce hayata gözlerini yummuştur. O zamanlar daha sonra Trabzonspor’un kurulmasında da öncelik eden iki kulüp olan İdmanocağı-İdmanyurdu arasındaki derbi maçları şehrin merakla beklediği nefeslerin tutulduğu bir şekilde geçermiş. (Bu konuyu şimdi kapatayım, ayrı bir yazı yazılması gereken uzun bir konu çünkü)

2010-2011 TFF Sezonu.
O sezon şampiyon elbette Trabzonspor’dur. Bunu şehre gelen yerli ve yabancı bütün turistlere tekrar ve tekrar anlatmak gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz