TRABZON ÜNİVERSİTESİ BESYO

Trabzon Besyo

(Trabzon Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi)

Trabzon, Türkiye’nin spor başkentlerinden biri… Metropol olmamasına rağmen çoğunlukla sporla anılan bir memlekettir. Hem başarılı takımlarıyla hem de dünyaya sunduğu sporcularla adı medyadan neredeyse hiç inmeyen bir şehirdir.

Üniversiteler bilimin, araştırmanın, yaratıcı çalışmaların ve farklılıkların olduğu eğitim yuvalarıdır. Trabzon Besyo’da fiziki imkanları ve teknolojik çalışmalarla çağın gerekliliklerini yerine getirmeye çalışan fakültedir. Evet fakülte…

BESYO’nun açılımı “Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu”dur. Yasalarla önce KTÜ’den ayrıldı, sonra Trabzon Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi adını aldı.

2006 yılında Ktü Besyo olarak kurulup 2019 yılı itibariyle Trabzon Üniversitesi Spor Bilimler Fakültesi olmuştur. Yüksekokul ile Fakülte arasında ne fark var derseniz, hiçbir fark yok. Bazı yüksekokullar sadece 2 yıllıktır. Onlarda meslek yüksekokullarıdır. Besyo bünyesinde bölümlerin hepsi 4yıllıktır. Fakültede 3 bölüm vardır. Bunlar Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Antrenörlük Bölümü ve Spor Yöneticiliği. Öğretmenlik ve Antrenörlük bölümleri Yetenek sınavıyla öğrenci alımı yaparken, Spor Yöneticiliği sadece yazılı üniversite sınavı ile tercih üzerine kayıt yapmaktadır. Spor Yöneticiliğinde sıralama üzerinden 30 öğrenci karışık alım vardır. Öğretmenlikte ise 30 Erkek- 20 Kız, Antrenörlük Bölümünde ise 20 Erkek-10 kız olarak ve branşlara bölünerek alım yapılmaktadır. Örn: Futbol 8, Basketbol 2, Voleybol 2 gibi.

Okulda her yıl 110 öğrenci alımı olmaktadır. 4 yıl için geçiş yapanlar ve sınıf tekrarı düşünülürse 460 civarı öğrenci bulunmaktadır. Fakültede ise toplam 29 öğretim elemanı görev almaktadır.

Tesis Bilgileri;

  • Okul Akçaabat ilçesinin Söğütlü Beldesinde yer almaktadır. Trabzon merkeze 15 km uzaklıktadır.
  • Okulda 3 tane spor salonu vardır. Ana spor salonu, Isınma salonu ve Dans /jimnastik için kullanılan salon. Bu salonların hepsi 2011 yılında geniş bir tadilattan geçmiştir.
  • Kullanılabilir 2 tane halı saha, 1 açık basketbol sahası, 1 kort ve 1 tane açık voleybol (aynı zamanda basketbol oynanabilir) sahaları mevcuttur.
  • Masa Tenisi ve özel satranç masaları mevcuttur.
  • 1 tane fitness salonu mevcuttur.
  • 1 tane analiz için teknik laboratuvar mevcuttur.
  • Yaklaşık 1 km uzaklıkta Atletizm stadı vardır. Bazen atletizm dersleri orda yapılmaktadır.
  • Yüzme dersleri için ise 20 km uzaklıktaki olimpik havuza gidilmektedir.
  • Masaj dersi için özel derslik mevcuttur.

Okulumuzdan mezun olan Spor Yöneticiliği mezunları GSGM’de ve çeşitli spor kurumlarında iş olanağından faydalanmaktadır.

Antrenörlük bölümü mezunları ise takımlarda antrenörlük, koçluk ve analizci olarak birçok amatör ve profesyonel futbol kulüplerinde görev almaktadır.

Trabzonspor Futbol Analizcisi Erdi Tokul, Trabzonspor futbolcusu Olcay Şahan ile verileri incelerken.

Öğretmenlik mezunları ise öğretmen mesleğiyle devlet ve özel okullarda iş imkânları bulmaktadır. Yazarımız 2014 yılında Öğretmenlik mezunudur. Kendi sınıf arkadaşları ile ilgili küçük bir araştırma sonucunda şu veriye ulaşmıştır.

% 50’e yakın öğretmenlik görevi, %20 civarı Spor salonunda kendi işi veya çalışan
%10 Polis ( Kadınlar daha fazla),  %5’i Spor Kurumlarında görev yapmaktadır.

Okulumuz formasyon eğitim vermektedir. Eğitim fakültesiyle aynı yerde olunduğundan 6 ay civarında eğitim süresi sonunda öğretmenlik mezunu olmayan diğer bölümlere pedagojik formasyon belgesi verilmektedir. Bunlar bu belgelerle öğretmenlik görevi yapmaktadır.

Eskiden maalesef kötü bir algı vardı Besyo bölümlerinde. Fakat inanın kazanmak, okumak ve sonra meslek sahibi olmak hiçte kolay değil. Besyo okumak çoğu öğrenci için hayaldir. Bu hayaller için çok emek harcamak gerekir. Kendine inanan, güvenen ve meydan okuyan varsa okul sizi bekler.
Tek yapmanız gereken üniversite sınavından başarılı puan alıp, yazın yapılan Yetenek Sınavından başarılı olmak.

Okulun resmi web sayfası: http://sporbilimleri.trabzon.edu.tr/

Trabzon Besyo Sınav Parkuru İzle:

Ktü Besyo Sınav Parkuru İzle:

Trabzon Besyo yetenek sınavlarına hazırlanmak, Trabzon Besyo Parkuru ve kurs bilgisi için:

Trabzon Besyo Hazırlık Kursu

Trabzon Pomem Parkuru Hazırlık Kursu 

İletişim:

instagram.com/TrabzonBesyo

facebook.com/TrabzonBesyo

0537 622 61 61

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz