Survivor Meryem Kimdir?

Şu an Survivor 2020’de gönüllülerde başarılı performans sergilen Meryem KASAP ile 2018 yılı sonunda yapılan röportajımızı yayınlıyoruz. Meryem KASAP kimdir? Nasıl spora başladı. Şu an ki başarının satır araları bu röportajda…

Merhaba Meryem Hanım. Öncelikle bizi kırmadığınız için teşekkür ederiz. Kendinizden bahseder misin?

Ben teşekkür ederim. Tabi ki kendimden bahsedeyim biraz. 1992 Trabzon doğumluyum. Spor hayatıma Lisede atletizm sporuyla başladım. Yaklaşık 12 yıldır Atletizm yapmaktayım. Branşım 400 metre.

Trabzon’da bir kadın olarak spor yapmak nasıl bir şey?

İlk başlarda zordu. Çünkü kadınlara spor yapamaz bakılıyordu. Kız grubuna ailelerden dolayı kimse gelemiyordu. Benim ailem bilinçliydi ve spor yapmama destek oldular. Buralarda olmamda ailemin katkısı çok büyük. Destek olmasalardı spor hayatım biterdi.

survivor meryem

Bir kadın olarak Trabzon’da engelle karşılaştın mı?

Kişisel bir engelle karşılaşmadım. Zamanında Fenerbahçe Atletizm takımında yarıştığım için küçük tepkiler aldım. Trabzonlusun neden Fenerbahçe’de koşuyorsun diyorlardı. Benim başladığım zamanlarda kadınların spor yapması zordu şu an tesisleşme ve ailelerin bakış açısı olumlu yönde değiştiği için level atladı diyebiliriz.

Eğitim Durumundan bahseder misin?

2014 Karadeniz Teknik Üniversitesi Beden Eğitimi ve spor Öğretmeni mezunuyum. Aktif spor hayatım olduğu için öğretmenlik düşüncem  arka planda. Sportif hayatım daha yoğun olduğu için bir tarafı seçmek zorundaydım. Hedeflerimden dolayı atletizm i tercih ettim.

Başarılarından bahseder misin?

Sprinterim ama ilk olarak kros yarışmalarıyla başladım. İlk yarışta 7. Oldum. Pek bilgim yoktu 14 yaşındayken müsabakaya çıktım. Okul takımlarıyla yarışmalara başladım. Sonra kulübe yöneldim. Sırıkla Atlamada Türkiye’de 2.oldum. Daha sonra sakatlık geçirerek Sırıkla Atlamayı bıraktım. 400 metreye geçtim. Bir kaç sene içinde düzen oluşturdum. Koşulara 16 yaşında başladım. Bilek sakatlığından dolayı 400 metreye başladım. Yeteneğimin olduğunu görünce bu branşa yöneldim. Mersin, Beşiktaş ve Fenerbahçe’de yarıştım. İmkânlardan dolayı Trabzon’da herhangi bir takımla yarışmadım. Mersinde 1 yıl Beşiktaş’ta 1 yıl Fenerbahçe de 6 yıl yarıştım. (şu an Beşiktaş) Mersin takımındayken ferdi olarak antrenmanlarımı Trabzon’da yapıyordum, Mersin kulübü adına yarışıyordum.

400 metrede Türkiye’de şampiyon oldum 2014 den itibaren en iyisi oldum diyebilirim
Balkan 2.liği
23 yaş altı Akdeniz 3.sü
Tam saymadım (Gülüyor) Türkiye de 10 tane 1.liğim vardır.
Defalarca Avrupa Şampiyonasına katıldım.
En büyük hayalim olimpiyatlarda yarışmak.

Katıldığın yarışmalar

Balkan şampiyonası
23 altı Akdeniz Şampiyonası
Avrupa Şampiyonası
Gittiğim yerlerdeki özel yarışlar

Olimpiyatlar için ne düşünüyorsun?

Kıyısından döndüm hep. Sakatlıklar yaşadım.  2020 yılında olmak isterim amacım o.  Tokyo’da olmak isterim.

Unutamadığın bir anın var mı?

Atletizmde çok güzel anılar çok güzel arkadaşlıklar yaşadım. Yağmur altında milli takımla 3. Olmuştum onu diyebiliriz.

Peki kırılma anın.

Ben bir 3 -4 ay sporu bıraktım. Eğitimime önem verdiğim için o da. Kırılma anım ise tekrar geri dönmemdi. Tekrar geri dönmem oydu.

Hayatında sana destek olan kişiler ya da kurumlar varsa kimlerdir?

Altyapıda bana destek olan kulüplere teşekkür ederim. Ailem, annem diyebilirim Trabzonluyum ama başka şehirlerdeyim devamlı. Mental olarak yoruluyordum. Arkadaşlarımda diyebilirim. Motive ediyordu beni. Hedeflerimde beni motive ediyordu.

Trabzon’da atletizm nerede?

Türkiye ile Trabzon’u ayırmam. Yabancı yerde atletizm çok farklı. Çok gerideyiz. Gençlik sporlara iş düşüyor. Tesis, ortamlar, eğitimler, planlı programlı yapılmalı. Çok yetenekli sporcular var. Amsterdam da teste gittim çok güzeldi. Düzenli profesyoneldi. Bizde neden bunlar olmuyor diyorum.

Sağlık sıkıntısı yaşadın mı?

Spor hayatımın başında yaşadım. O da branş değişikliğine neden oldu. Belimden de ciddi bir sakatlık yaşadım 2018 yılında neredeyse hiç yarışamadım.

Dışarıdan görünce çok fit gözüküyorsunuz. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Sağlıklı beslenme, düzenli uyku, düzenli hayat ve sıkı bir spor. Yağmurda bile antrenman yaparım.

Kaç yaşında spora başlanmalı?

İlk başta jimnastikle başlanmalı küçük yaşlardaki çocuklara eğitsel oyun olarak başlamalı. Ama imkânı varsa kesinlikle 1 kere de olsa çocuklar atletizm yapmalı. Bir dönem atletizm, bir dönem yüzme, bir dönem jimnastik ve daha sonra branşı oturmalı önce sevmeliler.

Hedeflerin neler?

2020 olimpiyatları şu an için en büyük hedefim.

Milli takım serüvenin ne zaman başladı?

2012 yılında başladım.
4×400 de koştum

Kadın sporculara önerilerin nelerdir?

Yeni başlayanlar için bizim toplumda kadınlar spor yapamaz algısı var. Madalyalara bakınca kadınlar daha başarılı o yüzden kendilerine güvensinler ve spor yapmalılar.

Atletizmde devşirme sporculara nasıl bakıyorsun?

Benim için Türk bayrağını dalgalandıran herkese saygım sonsuz. Olumsuz bakmıyorum.

Sosyal hayatın var mı? Biraz bahseder misin?

Antrenmanların yoğun olduğu için çok fazla sosyal hayatım olmuyor. Günde 2 kere antrenman yapıyorum. Yok gibi bir şey . Bazen 3 tane de antrenman yapıyorum. Yükleme döneminde yoğun geçiyor. Hazırlık dönemi mücadeleden 5 ay önce, ama gene de antrenman eksiğimiz varsa kişiye bağlı değişiklikler gösterebilir. Sonra form döneminde geçiyoruz.

Tatil yok gibi bir şey sanırım sizde.

Bizde kışın daha çok salon oluyor. Açık yarışlarımızda mayıstan eylül e kadar sürüyor. Sonbahar gibi kısa bir tatilimiz oluyor. Nankör bir spor, 1 hafta antrenman yapma geriye gidiyor. Antrenman çok önemli.

Kitap sinema anlamında peki vakit ayırabiliyor musun?

Fazla zamanım olmuyor. Ama müzik dinlemeyi çok seviyorum

Peki bu güzel sohbet için teşekkür ederiz. Başarıların devamını dileriz.

Gayet güzeldi ben teşekkür ederim.

Şu an Survivor da yarışan Karadenizli ve Trabzonlu hemşerimize gönülden başarılar dileriz.

Lütfen kaynak belirtin ..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz