HELEN ORDUSUNUN SÜRMENE DAĞLARINDAKİ KURTULUŞU

Helen ordusunun eve dönüş yolunda umutlarının tükendiği noktada, antik Tehes Dağı’nın zirvesinde denizi görüp Thalassa!! (deniz, deniz) diye bağırdığı yerin günümüzde Sürmene’de Madur dağı diye bilinen yer olduğunu biliyor muydunuz?

MÖ 400 civarında Pers iç savaşında Kyros’un yanında savaşan askerlerin hikayesi, Kyros öldürülünce 2400 km uzakta, sarp geçit vermez dağlarla kaplı , barbar ve düşman kavimlerin yaşadığı bugünkü Doğu Anadolu’da hayat kavgası veren geri dönüş yolunda Trabzon’a dokunur.

Ordunun başındaki tarihçi ve Komutan Ksenefon aldığı notlarda; “Beşinci gün Tehes isimli dağa ulaştılar. Dağın önüne varan askerler oraya tırmanmaya başlar başlamaz denizi gördüler ve o anda büyük bir çığlık koptu.

Ksenefon önce saldırıya uğradıklarını düşünse de askerlerin THALASSA THALASSA (deniz, deniz) diye bağırdığını duydu. Bunun üzerine tüm ordu dağın zirvesine doğru koşmaya başladı.

10.000 Helen, Trabzon’daki Euxeinos Pontos’u (Karadeniz) gördükten sonra sevinç içinde bağırıyordu. Bu Dağ, dost canlısı sahil kenti Trapezus’tan sadece beş günlük bir yürüyüştü” diye anlatıyor.

Trabzon’a ulaşan ordu şehir halkı tarafından coşkuyla karşılanıp gemiler hediye edilerek Yunanistan’a uğurlanıyor. Antik ismi Tehes olan Madur dağı yerel halk tarafından o zamandan günümüze kadar Kutsaldağ olarak da anılır.

Bu dağın yamacında kutsal sayılan bir su vardır. Bu kaynak, Antik dönemde Pagan Tanrılarının, Müslümanlara göre Hz.Ali’nin Ortodoks Hristiyanlara göre ise Meryem Ana’nın kutsadığı bir su kaynağıdır.

 

Kaynak: https://twitter.com/burasiTrabzone/status/1243850970242711555

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz