Trabzon’daki Şifalı Sular, Kaynaklar ..

Sizlere Trabzondaki doğal kaynak suları şifalı suların bir kısmını paylaşacağız bunun dışında olanları bize bordomavi@bordomavi.com adresinden paylaşırsanız bu bölüme eklenecektir ..

Trabzon’un Araklı ilçesi Bereketli Köyü sınırları içinde bulunan ve yörede acı su olarak nitelendirilen şifalı su birçok hastalığa iyi geliyor. Özellikle böbrek taşı, mide rahatsızlığı, cilt hastalıkları ve göz hastalıkları gibi hastalıklardan şikayeti olan kişilerin bu sudan yararlanması öneriliyor.

Tonya ilçesine bağlı olan Biçinlik Köyü’nde de Palahor Madensuyu bulunmaktadır. Merkeze 90 km uzaklığındadır.

Şifalı sular arasında aynı zamanda Rıdvanlı Köyü’nde bulunan Vakfıkebir ilçesine bağlı Karadağ Madensuyu da bulunmaktadır.  Merkeze uzaklığı 90 km’dir.

Trabzon’un Şalpazarı ilçesine bağlı olan Doğansu Maden Suyu da merkeze uzaklığı 80 km olan oldukça şifalı olduğu bilinen bir maden suyudur. Diğer bir adı ise Şalpazarı “Acı Su” dur.

Akçaabat ilçesinde de şifalı su bulunmaktadır. Uçarsu ya da Kokana adı verilen köyde Kokana Madensuyu bulunurken Koryana Köyü’nde de Acısu maden suyu bulunmaktadır. Kokana Madensuyu’nun merkeze uzaklığı 20 km iken Acısu’yun 30 km’dir.

Yomra ilçesinde İkisu Köyü bulunmaktadır. Bu bölgede Ayazma Suyu çıkmaktadır ve bu maden suyunun merkeze uzaklığı 16 km’dir.

Çaykara ilçesinde ise Şahinkaya Köyü’nde Hadipazarı Suyu yer almaktadır. Merkeze uzaklığı 90 km olan bu su da bilinen şifalı sulardandır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz