Günaydın, takım elbiseli güzel adamlar.

Sözlük tanımı ile trafik, insanların, hayvanların ve taşıtların kara, hava, deniz, demir yollarındaki hareketleriymiş.

Tarihe geçen ilk trafik kazası İrlandalı bir gök bilimci olan Mary Ward tarafından yapılmış ne yazık ki ölümle sonuçlanmış.

Peki sorumsuz sürücüleri orijine koyarsak,

Trafik, uygarlık/barbarlık ölçeğinde bir bakışla ahlak deneyi ve sorumluluk almaktır. Aynı zamanda pek çok araştırmaya göre yekün düzeyde toplumların kültür düzeyine ilişkin bir çok ipucu vermektedir.

Trafik.gov.tr’den temin ettiğim görselde kaza oranları ve sonuçlar var, sonuçlar korkunç.

Sürücü ve yayaların uyması gereken bu kurallar dizisi her önceliğin önündedir, önce bu bilinçle yaklaşmak lazım.

Trafik kuralları, insiyatif ve toleransa kapalıdır. Aracın markası, motor gücü, kullanılma amacı, aracın kullanıldığı günün özelliği, maç öncesi, yetişme gayreti vesaire gibi durumlar bir şey ifade etmez ve trafik kurallarının okunmasında kullanılamaz. 

Ehliyet psikolojik faktörlere göre verilmiyor maalesef, tabiatı ile trafikte kendimizden ziyade karşımızdakine dikkat toplamak temkinli olmak gerekiyor çoğu zaman. Sakin olmak, bilinçli davranmak lazım, hem bizlerin hem suçsuz pek çok insanın vebaline girmemek adına.

Düşünmek gerekir, önümüzdeki araç yavaşsa, hata yapıyor, kural ihlaline düşüyorsa, gereksiz bir kararlılık eşliğinde sinirle korna çalmak yerine biraz empati yapabiliriz hepimiz, araçta problem olabilir, hasta olabilir, hastası olabilir, acemi olabilir, heyecanlı olabilir, üzüntülü olabilir, hamile olabilir, henüz yaşını doldurmamış bebeği olabilir, engelli olabilir bu minvalde pek çok sebep sayılabilir.

Kaza olduktan sonra, 8/8 – 8/1 suçluluk oranları, tüm yaşananların yanında sadece aritmetik, sadece istatistiktir.

Diğer yaşamlara kattıklarıyla umut olan, duyarlı bireyler olmak varken, olmadık yere hazin bir senaryonun aktörü olmaya, insanların yaşadığı paniği büyütmeye, güvenli seyahat hakkını kısıtlamaya hakkımız var mı?

İnanıyorum ki hepimiz,

bir tutam daha duyarlı olabiliriz, değerli okur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz