Selamlar, takım elbiseli güzel adamlar, bugün konumuz Startup.

Öncelikle belirtmeliyim, Silikon Vadisi izleyip buraya gelmedim. Sezinlediğim ilginç durumlara vakfettiğim eleştirisel bir bakış sunacağım sizlere.

Girişimcilik, fonlar, yatırım öncesi, yatırım sonrası, melekler post yatırım vs derken,

Kuzey Amerika semalarında başlamış bu iş, senin kobi dediğin şeye adamlar, Startup demişler. Millet olarak isimlendirme hususunda hep bir eksiğimiz var ya bizim, mizah eşliğinde bir misal vermek gerekirse adam dünyanın tüm sorunlarını çözer minvalde isimler koyarken, Big mac/Mcbites/Quarter Pounder/Mcroyal vb

Veyahut brilliant shine! master glass! diyor herif, BMW M4’e uygulama yapıyor, Wax, Quick Detailer, Clay bar, Crystal Concept, seramik mikron oluşturmasından, UV korumasına her şeyi dört dörtlük görünce sen, 100gr kimyasala binlerce lira harcıyorsun.

Chocolate Frappuccino, Mango Passion Fruit, efendim, Kolombiya’nın Narino bölgesine has bitkisel aromalı, ağızda cevize benzer bir tat bırakan zarif bir kahve, topraksı aroma tadım uzmanlarımız sayesinde artık daha lezzetli! üstelik düşünsenize tek kökenli!

Bir içeceğin sunumuna bakar mısınız? Yönelimde etkili olması gayet olağan.

O reklamın/sunumun bilinç altına ektiği fikir ile aldığın üründen ziyade m4’ün ındividual renklerinin ışıldamasına, o kahvenin sunumuna ödüyorsun o miktarı.

Biz ne yapıyoruz,

Gayemiz girişimcilik ekosisteminde milyarder olmak, slogan bu.

Hi dude! I will be a billionaire!

Girişimciliğin el kitabını okudum zaten, şimdi bana, Macbook Air Pro ve kemik çerçeve gözlük lazım koltuk altıma koyup kolektife gitmeliyim. Sahi fikrimi finanse edecek meleğim nerede?

Şu metalik siyah Seat Leon’u garaja çekeyim, sonra isim lazım misal,

‘ Mümtaz pasta cila ‘ veyahut ‘ Özü sözü bir oto yıkama! sonuna da bir Detailing ekledik mi, oldu bu iş. Hakeza buyurun bu da dibek kahvesi!

Bizim istediğimiz girişimcilikten ziyaden girişimcilik personası. Adam işletmeyi kurmadan kartvizit bastırıp isminin altına ‘ Ceo ‘ yazıyor.

Peki işi layıkıyla yapanlar,

fikirle başlıyor evet, güzel bir fikrim var!

Bu değerli fikri,

Türk Ticaret Kanunu’nun mevcut enstrümanları, Startup hukuku, fizibilite, eksik, yapılmamış, açığı olan, sektör dar/geniş, seçenekler, varsayım testleri, ölçeklendirme/ölçek ekonomisi, öngörü, rekabetçilik, proaktiflik ile zenginleştirmek lazım.

İşin tanımı bitmez, biliyorum.

Bu ülkede öyle güzel fikirler/insanlar var ki 8-6 kurumsallığı yerine Startup’a yönelen, zihinlerini yönlendiren.

Hepinize başarılar diliyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz