Detailing = Detaylandırmak! Evet bugün sizlere yurt içinde son dönemde trend olan ve yurt dışında bir sektör haline gelen ‘ Detailing ‘ den bahsedeceğim.

Chemical Guys Atölyesi.

Detailing, otomobilin görselliğinin iyileştirilmesinin yanında, dış etkenlerden korunmasını ve güncel değerini muhafaza etmesini sağlar. Detailing’i hobi minvalinde yaşayan insanlar ise genel itibariyle araçlarının korunaklı ve aynı zamanda ‘ şık ve farklı ‘ görünmesini ister.

Yıllar önce Detailing’e ilk adımlar.

Detailing sınıfları ;

Exterior Detailing : Dış ve Boyalı Yüzey Bakımı

Interior Detailing : Detaylı İç Trim/Aksam Bakımı

Engine Bay Detailing : Motor Ünitesi Bakımı

Detailing Sınıfları.

Boyalı Yüzey Bakımı ve Milyon Dolarlık Sual, Çizik Nedir?

Boyalı yüzeyde oluşan oksidasyon, hare, örümcek ağı ve RDS tipi dediğimiz görüntüyü olumsuz etkileyen faktörlerdir.

Detailing’de (Polisaj) Çizik Giderme ;

Chemical Guys Atölyesi.

Ciddi titizlik ve sabır yetisi isteyen bir iştir. Kullanılan ürünlerin ve metodun boyayı(vernik katmanını) mimimum düzeyde incelterek(aşındırarak) maksimum parlaklığı yakalama uğraşıdır. Bu uğraş esnasında halojen projektörler kullanılmalı, güneş ışığı etkisi yaratılması sebebiyle çiziklerin tamamı belirlenip, polish(aşındırıcı) seçimi aracın markasının ve boyasının temel özelliklerine göre yapılmalıdır.

Yani asıl gaye ve mantık deformasyona uğramış yüzeyi, mükemmelleştirmektir bir bakıma. Parlaklık elde etmek, herhangi bir wax ile mümkündür, önemli olan minimum aşınma ile oksidasyon hare ve hologramlardan boyalı yüzeyi arındırmaktır.

Detailing! Clay bay+Polish+Quick Detailer+Quick Wax BMW M4Uygulama sonrası Finishing Pad ile geçiş yapılan BMW M4(F32)

El yordamı ile uygulama : El ile uygulamalarda uygun ürün tercihi, uygulama sonrasında hare, hologram bırakmayan hafif aşındırıcı içerikli ürün tercihleri önemlidir, genelde el ile yapılan uygulamaların %90-95 düzeyinde düzeltme sağladığı görülmüş fakat gerek zaman kısıtı gerekse bi hayli yorucu olmasından mütevellit makine uygulaması el ile uygulamaya istinaden daha sık tercih edilmektedir.

El ile uygulama pedi, uygulama alanının küçük tutulması ve ürünlerin kimyasal oluşundan dolayı eldiven kullanımını özetleyen fotoğraf. Menzerna ve el ile uygulama pedi ile yapılan uygulamanın neticesi, gayet pürüzsüz bir yüzey. %50:50

Uygulama örneği.

Makine ile uygulama : Hem zaman kısıtını kolaylıkla aşmanız hem de istenilen net ve pürüzsüz finale kolay ulaşmanızda en büyük yardımcınız Polisaj Makinesi olacaktır, makine ile yapılan uygulamalar neticesinde boyalı yüzey en ufak pürüzlerden dahi arınmış, ilk günkü ışıltısına kavuşmuş olacaktır.

Chemical Guys Atölyesinden Makine ile Uygulama Örneği.

Detailing’de Polisaj Pedleri ;

Polisaj pedleri.

Kimsayal ürünlerde nasıl agresiflik dereceleri var ise makine ile uygulamalarda kullandığımız pedler için de keza aynı durum geçerli.

Chemical Guys Ped Sınıfları.

Cutting Pad : ( Ağır aşındırıcı Ped )

Polishing Pad : (Orta düzey aşındırıcı Ped)

Finishing Pad : ( Final aşaması parlaklığı maksimum seviyeye çekmek için kullanılan Ped. )

Detailing pahalı bir uğraş/hobi gibi görüyor olsa da aslına bakarsanız, işi uğraştan ziyade hobiye dönüştürdüğünüzde çok keyif alacaksınız.

Aracımızın üzerindeki boya ve katmanları ;

Panel, Astar, Boya ve Vernik katmanı ve üzerinde bilumum oksidasyon.Detailing Car Care / bordomavi.com

Görsellerimizde göründüğü üzere,

En alt yüzey Panel hemen üzerinde Astar sonrasında Boya ve uygulamalarını gerçekleştirdiğimiz Vernik Katmanı(Clear Coat)

Sıfır otomobiller için Polisaj gerekli midir?

Yanıt kesinlikle evet! Aracımız galeri ortamında veyahut sevkiyat sırasında bilumum dış etkene maruz kalmakta zamanla aracın üzerinde demir/boya tozları oluşmakta, tozlu müdahaleler neticesinde boyalı yüzeyde çizikler meydana gelmektedir.

Henüz Galeriden çıkan araç Detailing uygulamasında.

Araçlarımıza hangi sıklıkla Boya Koruma/Polisaj Uygulaması önerilir? Zararı var mıdır?

Arkadaşlar, bilinçli bireyler tarafından yapılan uygulamanın hiçbir zararı yoktur aksine boyalı yüzey misalen çeşitli Wax ve Quick Detailer ile koruma altına alınmaktadır, peki bu uygulama bilinçsiz insanlar tarafından yapılırsa ne olur?

İşte bu gibi durumlarda aracınızın Vernik yüzeyi yersiz yere incelecek, tabiatı ile çeşitli matlaşma, hologram, oksidasyon ve hare gibi sorunlar ortaya çıkacaktır.

Vernik tabakası yersiz yere incelince ne yazık ki tekrar müdahale şansınız yoktur. Tek çareniz kalmıştır, paneli boyatmak!

Detailing için gerekli malzemeler, yaz ihtiyar.

1 – Nazar Boncuğu!

Ne kadar yaş aldığınız değil, ne yaşadığınız önemli 🙂

Detaylı tanımlar, uygulama esnasında dikkat edilecek hususlar ve Detailing’e dair her şey yakında bordomavi.com’da.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz