Merhabalar, takım elbiseli güzel adamlar.

Bugün sizlerle, ne zaman aklıma gelse, yüzümde tebessüme yol açan, pek sevdiğim, kelebek etkisi minvalinde bir alıntıyı paylaşmak istiyorum.

St.Petersburg’daki bir Starbucks şubesinde sabah 7’de bir kadın sıradaki adamın kahvesini ödemek istedi.

  Bu kadın kendi buzlu kahvesini alıp ödemeyi yaptıktan hemen sonra arkasında bekleyen bir adamın da kahvesini ödemek istediğini söylüyor baristaya. Bu sayede hiç tanımadığı bir adama caramel macchiato ısmarlayan kadın aslında farkında bile olmadan bir iyilik zincirinin başlamasına neden oluyor.

Ödeme için kasaya gelen adama barista soruyor;

“Kahveniz bir önceki müşteri tarafından ödendi. Siz de bu iyiliği devam ettirmek ister misiniz?”

 Kahvesi ödenen adam da bunu devam ettirmek istediğini söyleyip hemen arkasındaki kişinin kahvesini ödüyor. O kişi de ondan sonrakini, o da ondan sonrakini… Saat 13:30 sularında tam 260 müşteri birbirinin kahvesini ödemiş durumdaydı.

Barista her gelen kişiye yukarıdaki soruyu sormaya devam ediyor.

Hiç tanımadıkları insanlar tarafından kahvelerinin ısmarlamış olmasının günlerini güzelleştirdiğini söyleyen müşteriler aynı şekilde hiç tanımadıkları birine böyle bir incelik yapmanın kendilerine çok iyi geldiğini söylüyor.

Saat tam 18:00’da Starbucks’a gelen ve sade filtre kahve isteyen bir müşteri bu zinciri bozuyor.

 Starbucks çalışanı herkese yaptığı gibi aynı soruyu ona da yönelttiğinde “Sadece kendi kahvemi ödemek istiyorum, başkasının kahvesini ödemem” cevabını alınca o gün o Starbucks’a gelen 379. müşteri olan bu kadın tüm zinciri bozdu.

Her şeye rağmen bir gün içinde 378 kişi hem kendilerinin hem de birbirlerinin günlerini güzelleştirdiler.

Tabiatı ile inanıyorum ki, iyilik yapmak tıpkı gülmek gibi bulaşıcıdır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz