Rönesans’a Yön Veren Trabzonlu

Trabzon kurulduğundan günümüze dünyanın her tarafına etki etmiş, şehrin çocukları doğdukları kısıtlı coğrafyadan dünyayı yönetme hayallerine kurmuş bunu da sonuna kadar başarmışlardır. Bessarion da bu hayalleri kurmuş ve Avrupayı etkilemiştir.

Kardinal Bessarion (1403/1472) Trabzon’da doğmuş eğitim görmüş Konstantinopolis’te eğitimini devam ettirerek rahip olmuş bir din adamıdır. Eğitimine devam ederken Bizans imparatorları tarafından çeşitli nedenlerle dönem dönem memleketi Trabzon sarayına gönderilmiştir.

1440 yılında İtalya’ya yerleşen Bessarion, Katolik Kilisesine hizmet ederek önemli mevkilere yükselmiştir. Ölümünden kısa bir süre önce Venedik şehir kütüphanesine zengin bir kütüphane bırakmıştır.1100 ciltlik toplam el yazması koleksiyonu vardı.
Latince el yazmalarının büyük bir kısmı önemli ortaçağ âlimlerinin eserlerinden oluşmaktaydı.17 Bessarion kütüphanesinin Avrupa’daki tek rakibi öncelikle Roma’da kurulan daha sonra Venedik’e taşınan Vatikan kütüphanesiydi.

Kardinal Bessarion eserleri arasında önemli bir yere sahip olan Trabzon’a Övgü (Εγκώμιον Τραπεζούς) adında bir kitap yazmıştır. Kariyerine Ortodoks bir din adamı olarak başlayan Bessarion Ferrara-Floransa Konsilinin ardından İtalya’ya göç ederek Katolik Kilisesi’ne bağlanmış.

Kilise içinde yüksek mevkilere ulaşmış, hatta İtalya’da papalarla kurduğu yakın ilişkiden dolayı 1455 ve 1471’de olmak üzere iki kez papalığa aday olmuştu.Ferrara-Floransa Konsiline Bizans delegasyonun üyesi olarak katılmıştır. Bu konsül hayatında bir dönüm noktası olmuştur.

Bessarion da Konstantinopolis’e döndüğünde karşılaştığı muhalif ortamdan dolayı İtalya’ya gitmeye karar vermişti. Böylece kardinalliğe kadar yükselen kariyer yaşantısı başlamış oldu.
Rönesans kültürüne yaptığı katkılarla günümüz Avrupaaınn oluşmasında büyük bir rol oynamıştır. Doğu’nun klasik ve bilinmeyen eserlerini Avrupa’ya aktararak zengin bir kütüphane bırakan Bessarion’un Rönesans kültürüne derinden katkısı olmuştur.

Bessarion’un klasik Grek felsefe geleneğini Batı’ya tanıtma girişimi ve Batı’da akademik anlamda klasik felsefe çalışmalarını yaygınlaştırması onu Avrupa hümanizminin önde gelen isimlerinden biri yapmıştır.

Bessarion’un kullandığı armanın “Bordo Mavi”renkleri de günümüze güzel bir rastlantı olarak ulaşmış.

Kaynak: https://twitter.com/burasiTrabzone/status/1244651557460873216

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz