Günümüzde birçok yerde X, Y ve Z kuşağı geçmektedir. Peki nedir bu kavramlar, neden bu kadar önemsenmektedir, hiç düşündünüz mü?

Kabaca belirtmek gerekirse 60-70 lerde doğan nesil X kuşağı; 80-90 larda doğanlar Y kuşağı ve 2000’lerde doğanlar Z kuşağıdır. Şimdi o tarihlerde doğan tanıdıklarınızı düşünün (anneniz, siz, kardeşiniz, yeğeniniz, çocuğunuz vb.). Hayata bakış açılarına, sosyal aktivitelerine, sevdiği yemeklere, konuşma dillerine, hobilerine vb. bakın. Size çok farklı gelmektedir değil mi? İşte bu farklılıkları araştıran sosyolog ve psikologlar X, Y ve Z kuşağı tanımlarınıak oluşturmuşlardır.

Bu tanımları öğrenen insanlarda (temel insanlık psikolojisinin bir parçası olarak) kendinden sonraki kuşağı kötülemektedir. Özellikle Z kuşağı için tüketim bağımlısı, doyumsuz, kendini beğenmiş şeklinde eleştiriler getirmektedirler. Peki bu kuşak karmaşasının günümüze özel olup olmadığını hiç düşündünüz mü? Kuşaklar arası farklılığın nedeni teknolojinin hızla değişmesi midir?

Bugünlerde gençler kontrolden çıkmış durumda. Kaba bir şekilde yemek yiyorlar. Yetişkinlere karşı saygısızlar. Ebeveynlerine karşı çıkıyorlar ve öğretmenleri sinirlendiriyorlar.” Aristoteles M.Ö. 350

Yukarıdaki sözü dünyaca ünlü düşünür Aristoteles yaklaşık 2400 yıl önce söylemiş. Anlaşılan o da bizim gibi yeni nesilden muzdaripmiş.

Peki nedir cevap, bu Z kuşağı çok mu mükemmel ya da şu an yaşanan kuşaklar arası farklılık insanlık açısından tamamen ritüel mi? X, Y ve Z kuşakları önemsiz midir?

Maalesef bu sorunun cevabı oldukça zor ve bilimsel olarak araştırılan bir konudur. Elbette ki Aristoteles’in devrine göre teknoloji toplumun her kesimini etkilemektedir ve değişimi hızlandırmıştır. Ancak Z kuşağını eleştirirken aklımızın bir köşesine Aristoteles’in sözü gelmeli ve haksızlık yapmamalıyız. Kim bilir belki bu kibirli nesil bizden daha özgüvenli olup bizden daha başarılı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz