Microsoft Windows 10 Insider Önizleme Yapıları, Revizyon, Bulut Panosu, Karanlık Tema ve Daha Fazlasını Getiriyor.

Teknoloji devi’nin yıllık geliştirici konferansı olan Microsoft Build 2018, 7-9 Mayıs’ta gerçekleştirildi ve Microsoft’un temel ürünleri konusunda birçok yeni gelişmeyi halka açtı. Bu duyurulardan birçoğu, dünyanın en popüler işletim sistemi olan Windows, özellikle Windows 10’du. Geçtiğimiz günlerde, Fall Creators Update ve Nisan 2018 Güncellemelerinde güncellemeleri duyduktan sonra Microsoft’un Fluent Design’a yeni özellikler geliyor. Ek olarak, en yeni Windows 10 Insider Preview Build 17666 (RS5) birçok yeni özellik eklemesiyle piyasaya sürüldü.

Windows 10 Insider Preview Build 17666’ya gelen yeni değişikliklerle başlıyor.

Yeni setleri özellikleri
Microsoft Edge tarayıcı sekmeleri artık Alt + Sekme modunda gösterilmektedir. Bu grup, bu hafta başlarında ayrıntılı olarak açıklanan yeni bir özelliktir. Bunu beğenmezseniz, Çoklu Görev Ayarlarından kapatabilirsiniz. Setler ayrıca Akıcı tasarım tabanlı akrilik başlık çubuğu alır ve pencere kenarlığı artık gri olarak ayarlanır. Pencereleme tercihleri ​​de geldi. Kullanıcılar, uygulamaların veya web sitelerinin yeni pencerelerde veya sekmelerde açılmasının gerekip gerekmediğini seçmelerine izin verdi. Kullanıcılar ayrıca belirli Setleri sekmelerini susturma ve arka planda sekmeleri erteleme becerisi kazanır. Sekmeler artık daha hızlı geri yükleniyor.

windows_10_sets_updates

Redmond devi, Setleri içindeki uygulamaların listesine bir Görev Yöneticisi ekledi ve Sets başlık çubuğundaki bir sekmeyi sağ tıklatmayla ilgili bir sorunu çözdü.

Bulut pano
Yeni bir Pano şimdi en son Windows 10 Önizleme Oluşturma’nın bir parçası. Yeni bulut tabanlı Pano, WIN + V kısayol tuşları ile görüntülenebilir ve bu Windows veya daha yüksek bir sürümle herhangi bir bilgisayardan erişilebilir. Bu yeni Pano, Zaman Çizelgesi ve Kümeler ile aynı teknolojiyi kullanarak senkronize olacak.

windows_10_cloud_clipboard

Dosya Gezgini üzerinde koyu tema
Bir ton geri bildirimden sonra, Microsoft, karanlık bir temanın sonunda Windows 10’a yolunu açtığını ve başlangıçta Dosya Gezgini, Dosya Gezgini bağlam menüsü ve Ortak Dosya İletişim menüsü üzerinde kullanılabileceğini belirtir. Özelliğin ayarlarına Ayarlar> Kişiselleştirme> Renkler altında erişilebilir. Microsoft, renk şemasında birkaç tutarsızlık kabul etti ve bunu ele almak için çalışıyor.

windows_10_insider_preview_dark_mode_main

Not defteri geliştirmeleri
Windows 10’un varsayılan not alma uygulaması Not Defteri, Bing işlevinde yeni aramalar alıyor. Belirli bir metni seçerek / vurgulayarak bu özelliğe erişebilirsiniz. Seçilen metne sağ tıklayın ve içerik menüsünde Bing ile Ara seçeneğini seçin. Alternatif olarak, Düzenle’yi tıklayıp Bing ile ara’yı tıklayabilir veya seçilen metindeki Ctrl + B tuşlarına basabilirsiniz. Şimdi de Not Defteri, bu hafta başlarında belirtildiği gibi Unix / Linux / Mac satır sonlarını destekliyor.

windows_10_notepad_bing

Arama Önizlemeleri
Windows 10’da arama şimdi önizleme alıyor. Önizlemelerle, kullanıcılar daha fazla bilgi görerek dosyalara atlayabilir, ilerlemeyi görebilir ve dosyalar arasında kolayca anlaşabilirler. Arama Önizlemeleri, “muzlar sizin için iyi” gibi önemsiz sorulara hızlı cevaplar almak için de kullanılabilir. veya “mt Everest’in yüksekliği”. Microsoft, ileride Arama Önizlemeleri’ne düzenli güncellemeler sözü verdi.

windows_10_search_previews

Karo klasör adlandırma
Windows 10 Insider Preview Build 17666 ile Microsoft, döşeme klasörlerini adlandırma özelliğini getiriyor. İçinde birkaç çini bulunan klasörü genişlettiğinizde klasörü adlandırmak için seçenek görüntülenir. Adlar orta, geniş veya büyük boyutlu görünümde görüntülenecektir.

Bunun dışında, Insider Preview derlemesi de, sağdan Ayarlar menüsüne yerleştirilmiş Bing-powered içeriğe dayalı SSS’leri getiriyor.

windows_10_settings_faq

Akıcı Tasarım
Build 2018’de Microsoft, tüm yıl boyunca Fluent Design’a gelenleri detaylandıran bir oturum düzenledi. Üstte çok önemli ekran mülkiyeti yerine, üzerinde çalıştığınız metnin veya içeriğin hemen yanında araç ve seçeneklere erişim sağlayan yeni bir komut çubuğu düzeni duyuruldu. OneNote’un yeni düzeni elde eden ilk Microsoft uygulamalarından biri olduğu onaylandı.

Akıcı Tasarım’a gelen bir başka özellik de gölge efektleri. Uygulama arayüzüne bir derinlik sağlamaya yardımcı olur ve daha önce daha “sınırlı bir renk paleti” ne renk ekler. Ek olarak, kullanıcılar Fluent Design’da renkleri ayrı ayrı yönetebilir. Ardından, açılır menülere şeffaflık veren, ancak manuel olarak kapatılması gerekenlere yeni bir Akrilik özelliği sunan yeni bir Akrilik özelliği var.

Ayrıca, güncelleme, geri düğmesi için daha yeni bir yerleşim gibi gezinme yönergelerine eklemeler içerir. Son olarak, Microsoft, geliştiricilerin kullanıcıların dokunmatik ekran ile Evrensel (Windows) platformunda (UWP) verimli çalışması için geleneksel (fare ve klavye) ayarları arasında geçiş yapmasına yardımcı olacak standart ve kompakt görünümler sunmayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz