McDonald’s Plastik Pipetleri artık kullanmayacak.

McDonald’s ilk olarak İngiltere’de uygulamaya koyacağı uygulamayı Dünya genelinde ki restoranlarında da uygulamayı hedefliyor.

LONDRA’da – Kraliçe, plastik kullanımını engelleme çabalarını destekledi. İngiltere Kilisesi benzer bir durumu teşvik etti. İngiliz hükümeti bunu zorunlu kılmayı planlıyor.

Giderek, İngiltere ve diğer ülkelerdeki şirketler de bu kampanyaya katılıyorlar. Cuma günü, McDonald’s bunu yapan son kişi oldu. Fast food zinciri, önümüzdeki yıl sonuna kadar günde 1,8 milyon plastik pipet kullanan İngiltere’deki 1.361 restoranın plastik pipetlerini durdurmayı planladı.

İngiltere’de plastik kullanımını azaltma çabası önemli ölçüde artmıştır. İngiliz hükümetine göre, bir milyon kuş ve 100.000 den fazla deniz memelisi her yıl yemek yemekten ya da plastik atıkta karışıklıktan ölüyor. Ancak, yakın tarihli bir BBC belgesel dizisi olan “Blue Planet II”, kuşların, yavrularını yanlışlıkla plastikle beslemeleri ve yiyecek bulmak için binlerce kilometre yol katettikleri sahneler aracılığıyla farkındalığı önemli ölçüde artırdı.

BBC dizisi “Blue Planet II” den bir sahne.

 

Geçtiğimiz yıllarda, İngiliz makamları, plastik poşetlerin depolanmasını ve plastik mikro boncuklar içeren ürünlerin üretimini yasaklamak için mağazaları zorladı. Hükümet ayrıca, plastik çubukların satışı, plastik karıştırıcılar ile karıştırıcı ve pamuklu çubuklar satışı yasağı ile daha ileri gitmeyi önerdi.

Uygulamanın Ülkemizde de hayata geçmesini temenni ediyoruz. Plastik ürünlerin doğada çözülmesi uzun yıllar aldığı için artık kullanımını acilen durdurmamız gerekiyor. Eğer bunu yapmazsak Dünya üzerinde ki canlı ekolojik dengesinin bozulmasını desteklemiş oluruz. Canlı hayatının olumsuz etkilenmemesi için lütfen Plastik ürünlerini geri dönüşüm kutularına atalım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz