Trabzon Kayabaşı Yaylası (Tabiat Parkı)

Trabzon Kayabaşı Tabiat Parkı

12. Bölge Müdürlüğü/Trabzon DKMP Şube Müdürlüğümüzün sorumluluk alanında bulunan Kayabaşı Tabiat Parkı sahip olduğu doğal güzellikleri, saf ladin ormanları, farklı desende renk cümbüşüne sahip bitki örtüsü, her yıl düzenlenen şenlikler, yayla yerleşimleri ve gelişimi çok eskilere dayanan yaylacılık kültürü, yakın mesafede bulunan ziyaret yerleri, tarihi dokusu, alanın kullanım kolaylığı (düzlük alanlar), Tabiat Parkı içerisinde bulunan günübirlik kullanım alanlarındaki yapı ve tesisler, ulaşım kolaylığı nedeniyle hem yerli halkın hem de özellikle yaz aylarında gurbetçilerin yoğun olarak ziyaret ettiği alanlardan biridir.

Kayabaşı Yaylası

1994 yılından itibaren A Tipi Mesire Yeri olan alan 2011 tarihinde Kayabaşı Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. 134,1 hektarlık bir alana sahiptir. Tabiat Parkı’na Trabzon, Akçaabat İlçesinden Karadeniz sahil yolu ile ulaşmak mümkündür.
Saha içerisinde 1914-1918 yılları arasında devam eden Osmanlı-Rus savaşı zamanından kalan siper kalıntıları mevcuttur. Tabiat Parkı alanı içerisinde bulunan siper kalıntıları bu savaş sırasında yerli halkın direniş ve savunma amaçlı olarak açtığı siperlerdir.

Kayabaşı Yayala Kent

Kayabaşı Yaylası Trabzon İlinin en çok ziyaret edilen yerlerinden birisidir. Saha, rekreasyon veya günübirlik olarak güçlü bir ziyaretçi potansiyeline sahiptir. Ziyaretçiler sahayı yoğun olarak Mayıs-Eylül ayları arasında kullanmaktadır. Tabiat Parkı piknik, eğlence ve şenlikler, gezinti-yürüyüş, peyzaj-manzara seyir, fotoğraf,-doğayı tanıma, dinlenme ve sessizlik, yaylacılık değerlerine sahip olması sebebiyle rekreasyonel potansiyele sahiptir.
Tabiat Parkına gelen ziyaretçiler; alanın içinde doğal değerleri inceleyebilecekleri doğa yürüyüşleri yapabilir, etraftaki hâkim tepeleri ve yaylaları gören panaromik manzaraları izleyebilir ve alanı kuşbakışı görme fırsatı yakalayabilirler.

Kayabaşı

Tabiat Parkında aynı zamanda her yıl ağustos ayının ikinci pazar günü geleneksel olarak “Karaabdal Halk Şenliği” düzenlenmektedir. Ziyaretçilere sık orman dokusu içerisinde eşsiz bir manzara eşliğinde yürüyüş imkanı sunmaktadır.

Bulunduğu konum itibari ile etrafında yer alan yayla kentler, ulaşımın kolay olması, özellikle yaz döneminde yapılan şenliklere yurdun dört bir yanından ve yurt dışından ziyaretçilerin gelmesi, günübirlik alan olarak fazlasıyla tercih edilen bir saha olması, alan çevresinde konaklama tesislerin olması ve tabiat parkı ve çevresinde çok farklı turizm imkanlarının bulunmasından dolayı Tabiat Parkı önemli bir korunan alandır.

Kayabaşı Yaylası Rakımı Kaç? : Kayabaşı yaylası, 1800 m rakımda, etrafı ladin ağaçlarıyla çevrili eşsiz bir manzaraya sahiptir.

Kayabaşı Yaylası Telefon: (0462) 266 12 32

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz