Karadenizlilerin Yüksek IQ’ya Sahip Olduğunu Kanıtlayan 5 Durum:

Giresun’daki ters tabela

Bunlardan biri ters tabela. Reklam amacıyla dükkanının tabelasını ters yerleştirmek isteyen Mustafa Yıldız, bu buluşuyla çok konuşulduğunu söyleyerek amacına ulaştığını belirtiyor. Tabelayı taktıkları andan beri herkes, onları tabelayı ters taktıklarına dair uyarıyormuş.

Trabzon’daki yük taşıma asansörü lüks otomobil

Bir diğer ilginçliklerden biri de Trabzon’da yaşanıyor. İnşaatın en üst katına kum çuvallarını taşımak için vinç bulamayan vatandaşlar, makaraya sardıkları halatla içine kum torbalarını doldurdukları 61 plakalı son model bir aracı yukarı çekerek taşımışlar.

Rize’de uykuya yatan minare

Rize’nin İkizdere İlçesi Karzavan Yaylasında çelik varillerin birleştirilmesiyle oluşturulan 7 metrelik bir minare, kış aylarında çığdan zarar görmesin diye her yıl yatırılıyor. Fikri Kurt’un tasarladığı makaralı düzenekle kışın yere yatırılan minare, yaz mevsiminde insanların yaylaya çıkmasıyla birlikte yine aynı yöntemle kaldırılıyor.

Poşetle su koyarak sinek-kovar yapmak

Bu buluş artık neredeyse tüm Karadeniz Bölgesinde yaygınlaşmaya başladı. Sineklerden ve arılardan bunalan halk, içine su doldurdukları şeffaf poşetleri görünür yerlere asarak sinekleri uzaklaştırmayı başardı. Nasıl işe yaradığı bilinmiyor ama tahminler ışık yansımalarının onları korkuttuğu yönde.

Karadenizli Edison

Rize’nin Pazar İlçesi Sahil Köyünde yaşayan 46 yaşındaki Şaban Ali Yazıcı, kuzineye monte ettiği bir sistemle elektrik elde edip birkaç ampulü yakmayı başardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz