“Veda” ve “elveda” kelimeleri birbirine çok yakın anlam taşıyıp birçok durumda birbirinin yerine kullanılan sözcüklerdir. Ancak aralarında küçük ama önemli bir fark vardır. “Veda” birçok kez gerçekleşebilecekken “elveda” bir kez gerçekleşir ve dendikten sonra geri dönüşü yoktur. “Veda” kavuşabilme ihtimaliyle daha az can yakarken “elveda” bir daha kavuşamayacağının kesinliğini ve keskinliğini taşır.

Eleştirenler, destekleyenler, karşı çıkanlar, önde gidenler olmuş olsa da Trabzonspor, 26 Ocak 2017 tarihinde Konyaspor ile oynadığı kupa maçı ile Hüseyin Avni Aker Stadyumu’na veda etti. Bu unutulmaz maçta futbolcular sahaya “Türk futbolunda bir devrimin tanığısın. Bize yaşattıkların için teşekkürler Hüseyin Avni Aker” pankartı ile sahaya çıktı.

Resimden de anlaşılacağı üzere Trabzonsporlular veda etmek istemiyordu Avni Aker’e. Boş bırakmışlardı o efsane stadyumu birçok Trabzonspor sevdalısı. Ayrılmak istemiyorlardı çünkü.

Neden istesinler ki. İstanbul burjuvazisini devirip efsane şampiyonluklar yaşanmıştı orada. Barcelona, Liverpool, Olimpik Lyon, Aston Villa (o dönem büyük takımlardı) gibi Avrupa devleri yenilmişti yine o stadyumda. Saatler önce maçlara gidilirdi, bir köfte ekmek için yarım saat kuyruk beklenirdi, maraton tarafının üstü kapalı olduğu zaman tavanı tutan direkler yüzünden birçok golü izlenemezdi ama inanılmaz anılar saklıydı o yeşil zeminin yanındaki taş duvarlarda. Deniz tarafınsan saatlerce çılgınlar gibi bağıran gençler yer alırdı. Kolay değildi bir Trabzonspor sevdalısı için oraya veda etmek.

28.11.2017 tarihinde işte bu Avni Aker stadyumuna ilk kazma vurularak yıkım işlemi başladı. Her ne kadar stadyuma daha önce veda etmiş olsak ta önünden geçerken oranın yeniden açılabileceğini az da olsa düşünüyorduk. Buna inanmasak ile onun varlığı bile bize yetiyordu. Yavuz Selim Stadyumunda amatör maçları izlerken, Numune Hastanesine giderken ya da İnönü caddesinden geçerken hep bir taraftan ona bakıp duygulanıyorduk. Aklımızda bir acaba yer alıyordu. Evet veda etmiştik ancak elveda dememiştik henüz. İşte vurulan bu kazma ile şehrin yetiştirdiği mükemmel insanlardan birisi olan Hüseyin Avni Aker’in adını taşıyan Stadyuma kocaman bir elveda demek istiyorum. ELVEDA…

(NOT: Bu yazı Trabzonspor’un Akyazı Şenol Güneş Kompleksine geçişini eleştiren bir yazı değildir. Yeni kompleksimiz ve stadyumumuz tekrardan hayırlı olsun. Bu yazıdaki amaç o güzel insana ve stadyuma vefa borcumuzu az da olsa ödemektir.)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz