2017 ADNKS sonuçlarına göre 327 kişinin yaşadığı doğayla iç içe şirin bir mahalledir Hamsiköy. İsmini meşhur sütlacından dolayı çok duyuran, havası ve insanı temiz, Volkan Konak gibi bir ismi ülkeye kazandırmış Maçka ilçesine bağlı güzel bir yerleşim yeridir. Trabzon’u bilmeyenler isminde hamsi geçmesinden ötürü bir sahil kasabası sanabilir ancak gerçekte yaklaşık 1300 rakıma sahip yayladan önceki son duraktır. Günümüzde Trabzon-Gümüşhane arasındaki Zigana geçidinde yolculuk yaparken Hamsiköy sütlacı yiyeceğimiz yerler Hamsiköy değildir.

hamsikoy_macka_trabzon
Hamsiköy Gezisi

Hamsiköy, 1989 yılında Zigana tünelinin açılması ile ana yol güzargahı olmaktan çıkmıştır. Başka bir ifade ile Hamsiköy’ü görmek istiyorsanız, Hamsiköy’e gitmeniz gerekiyor. Başka bir yere giderken uğrayabileceğiniz bir yer değildir.

Çocukken hayal meyal hatırladığım Erzurum yolculuklarımın durak noktasıydı Hamsiköy. Keskin, dar ve karlı yollarının sonunda soluklandığımız ve nefes aldığımız güzide topraklardı. Yıllar boyunca o tarihten sonra terkedildiği, esnafının yol güzergâhının değişmesinden ötürü mutsuz olduğunu duydum. Geçenlerde aklıma takıldı ve çocukluğumun molalarında sütlaç yediğim bu yeri yeniden ziyaret ettim.

Gümüşhane yolundan ayrılmamdan itibaren beni diğer yerleşim yerlerine göre daha bakir bir doğa karşıladı. Sanki 1989 yılında tünelin açılmasından beri değişmemiş, bizi beklemişti. Sağda solda yöresel kıyafetlerle süslenen sığırlar ve yöresel kıyafetler giyen köylü kadınlar bulunuyordu. Doğu Karadeniz’de hayvancılığın bitmeye yaklaştığı bu günlerde bunları görmek yüzümde bir gülümsemeye neden oldu. Yola gelince bol virajlı, yeni asfalt dökülmüş, güzel ve oldukça sakindi.

Hamsiköy’e vardığımda köyün bitip yaylanın başladığı noktanın net bir şekilde belirginliğini ve bu ayrımın doğanın içerisinde çok güzel bir şekilde gözüktüğünü fark ettim. Gerçekten muazzam bir saklı cennetti Hamsiköy. Tekrar geldiğimde iyi ki o tünel yapılmış ve Hamsiköy korunmuş dedim ilk başta. Ancak yerleşim yerlerinin içerisine gittikçe aslında o kadar da bakir kalınmadığını, son yıllarda artan arap turizmi ile beraber çarpık kentleşmenin, fahiş fiyatların olduğunu görmek maalesef beni üzdü. Bu sebepten oradaki mekanlardan birine gittiğimde o leziz sütlacımı yerken sadece dağlara ve muhteşem manzaraya bakıp durdum.

Her ne kadar çocukluğumdaki manzara ufak tefek bozukluklara uğramış olsa da yine de güzelsin Hamsiköy, umarım daha da güzel olursun. Trabzon’da yaşıyorsanız ve hala gitmemişseniz kesinlikle görün derim. Trabzon’u gezmeye gelmişseniz de kesinlikle güzergâhınıza katınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz