Formulaz Nedir?

Tahta arabalarla yapılan bir yarış organizasyonudur. Adı Formula 1 yarışlarından esinlenerek oluşturulmuştur. Buna karşın yarış tümüyle yöreye özgü geleneksel kültürü içermektedir.

Tarihçe:

Bölgede 1900’lü yıların başlarından beri Tahta araba yarışlarının izine rastlanmaktadır. Bir çocuk oyuncağı olarak günümüze kadar gelen yarış ve oyun karışımı bu olgu uzun süre Rize’nin Ardeşen ilçesinin Tunca beldesinde yapılagelmiştir.

Tahta araba yarışlarının Formulaz organizasyonu olarak olgunlaşmasının altında Tunca Beldesi Esentepe Mahallesi gençlerinin yönlendirmesi, Mahalle halkı, Tunca Belediyesi ve tüm Tunca Vadisi sakinlerinin desteği yatmaktadır. Bir çocuk oyununun kayda değer ilgi gösterilen bir festivale dönüşmesi, 2009 yılında böyle ortak bir katkıyla mümkün olabilmiştir.

2009 yılında başlayan bu etkinlik Tunca Belediyesi, Tunca bölge halkının ve esnaflarının katkıları ile finanse edilmiş 2011 yılından sonra ise marka değerini alternatif sporlarla güçlendiren RED BULL’un sponsorluğunda sürdürmüştür.

Amaç:

Bu etkinlikle özellikle Tunca Beldesinin tanıtımını sağlamak, unutulmaya yüz tutmuş örf ve adetleri gün yüzüne çıkarmak, Tunca vadisinin görsel ve doğa güzelliklerini turizme kazandırarak ekonomik ve sosyal açıdan gelişmesine katkıda bulunmak amaçlanmıştır.

Bu kapsamda bölgede kullanılan ve keçi yününden yapılan kıl çorabını, uzun yıllardan beri ayakkabı olarak kullanılan kara lastik, yarış kıyafetleri içerisinde kullanılmış, ayrıca bölgede yabanı hayvanların tarlalardan uzaklaştırmak için kullanılan patlama sesi çıkaran xaşattule’yi yarışa start vermek için kullanılmıştır.

Kuralları

Tunca Formulaz Tahta Araba Şenlikleri bu tür organizasyonların öncüsü olmakla birlikte aynı zamanda özgünlüğü tescillenmiş tek organizasyondur. Bu tescille birlikte Formulaz’ın kuralları da belirlenmiştir. Buna göre;

Formulaz aracı;

  • Tümüyle el yapımı olmalıdır.
  • Tümüyle ahşap malzemeden oluşturulacağı gibi; montaj desteği sırasında kullanılacak çivi dışında metal aksam kullanımı yasaktır.
  • Araca içinden veya dışından herhangi bir enerji desteği verilmesi; motor aksamı veya itici güce sahip cihazların kullanılması yasaktır.
  • Araça boya, vernik, arma vs. yapılması yasaktır.
  • Aracı yönlendirecek bir direksiyon, yavaşlamasını sağlayacak fren sistemi ve en az 4 tekerleği bulunmalıdır.
  • Aracın azami uzunluğu 1,70m olmalıdır.
  • Aracın azami genişliği 0,70m olmalıdır.
  • Aracın yerden yüksekliği azami 0,25m olmalıdır.

Formulaz pilotunun;

  • Kıl çorap ve lastik ayakkabı giymeleri zorunludur.

Formulaz 11. kez başlıyor

Rize’de Formulaz bu sene 11. kez düzenlenecek.

Bu yıl da 17 Ağustos’ta Rize’nin Ardeşen ilçesine bağlı Tunca beldesinde en hızlı olabilmek için mücadele edecek. Formulaz Derneği Başkanı Murat Gül, “Formulaz ile beraber tahta araba geleneğini canlı tutuğumuz için çok mutluyuz. Formulaz’ı uluslararası platforma taşımak istiyoruz’’ ifadelerini kullandı.

Marangozlarda günlerce süren hummalı çalışmanın sonunda ortaya çıkan tahta araçların yarışı kendine özgü kuralları ve eğlenceli parkuru ile dikkat çekiyor. Türkiye’nin dört bir yanından yarışmacılar, kendi tasarımları olan birbirinden ilginç tahta arabalarla 1.6 kilometrelik parkuru yer yer saatte 60-70 kilometre hıza erişerek en kısa sürede tamamlamaya çalışacak.

Saatte 70 kilometre hıza ulaşan el yapımı ve her biri birbirinden farklı tahta araçlar yokuş aşağı ve virajlarla dolu parkurda mücadele edecek.

Karadeniz’de gençlerin ve çocukların temel eğlencesi olan ama unutulmaya yüz tutmuş tahta araba yarışlarını sonraki kuşaklara taşımayı amaçlayan Red Bull Formulaz bu yıl 17 Ağustos’ta.

Kaynak: wipipedia, RedBull

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz