Dünyanın en fazla okunan CERVANTES’in Don Kişot adlı romanında Trabzon vadedilmiş Krallıktır ..

Efsanelerdeki ve mitlerdeki Trabzon romantizmi baştan çıkarıcı güzel kadınların, zengin despotların, Karadeniz (Pontos) dağlarındaki gümüş madeni zengini olan bir imparatorluğun, entrikaların, taht kavgalarının ve lüksün şehridir. İpek ve Baharat yollarının bereketi ve mirası bu anlamda şehirle ilgili hikayeleri ve mitleri sürekli olarak süsler hatta bu mit selleştirme edebiyata dahi sıçrar.

Örneğin Cervantes’in Don Kişot adlı eserinde Trebizonde (Trabzon) kahramanımız Don Kişot’un (1605) hayallerini süsler Don Kişot sebebini açıklamaksızın ve bağlantısız bir şekilde Trabzon Kralı olmak istediğini söyler. Don Kişot Trabzon’a aşıktır orayı “Taç Şehir” olarak görür. Trabzon’un fethedip burada taç giymeyi ve kral olmayı düşler. Denilebilir ki Don Kişot enerjisini ve heyecanını Trabzon düşünden alır çünkü Don Kişot’un biricik hayali Trabzon kralı olmaktır.

Hatta o yüzyıllarda kitabının satması için eserinde Trabzon’a yer veren ve hikaye sanki Trabzon’da geçmiş gibi okuyucu yansıtmaya çalışan başka bir sürü kitap bile yazılır olmuştur.

Kaynak: Antony EASTMOND 2016 – https://twitter.com/burasiTrabzone

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz