Bu caminin 558 yıldır çatısı yok!

Gümüşhane’nin Kürtün İlçesi Özkürtün beldesine bağlı Kadırga Yaylası‘nda Fatih Sultan Mehmet‘in Cuma namazını kıldırdığı camide 558 yıldır insanlar çimen üzerinde namaz kılıyor. Ve yıllardır bu Üstü Açık Cami ye Cuma namazlarında yağmur yağmıyor.

Bu caminin ilginç bir özelliği de ;

“Yaylada her taraf sis olmasına rağmen, İlahi hikmetten dolayı cuma vakitleri caminin üstünde ne bir sis ne de yağmur yağar. Cuma namazı bittikten sonra caminin üstü de kapanır.”

Yazılı kaynaklara göre, 1461 yılında bölgeyi Osmanlı topraklarına katan Fatih Sultan Mehmet, bir arkadaşının mezarını ziyaret etmek için Kadırga Yaylası’na gitmiştir. Cuma namazını yaylada kılmak isteyen Padişahın belirlediği alan taşlarla çevrilmiştir ve Cuma namazı bu alanda kılınmıştır. Bu açık hava ibadet alanı uzun yıllardır bölge insanı tarafından Temmuz ayının üçüncü Cuma günü ziyaret edilmekte ve bu alanda Cuma namazı kılınmaktadır. Günümüzde etrafı alçak bir duvarla çevrili alanda iki adet minare inşa edilmiş adı üstü açık cami olarak kalmıştır. Bura da cuma namazı kılmak gelenek haline gelmiştir ve Türkiye’nin her yerinden binlerce kişi bu geleneği sürdürmek için buraya gelip cuma namazlarını burada kılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz