Çocukluk Efsanesi Bilyalı Araba

Çocukluk Efsanesi Bilyalı Araba Karadeniz illerinde tahtalı araba da denen taşıttır. Karaşimşeğin tv’de fırtına gibi estiği 80’li 90’lı yıllarda ve günümüzde hala Karadeniz de köy ve yaylalarında, sokakların fırtınası sayılan kimi zaman meyve sebze kasalarının modifiye edilmesi ile elde edilen, ahşap omurgalı ve tekerlek yerine 4 adet rulman kullanılan yokuş aşağı mükemmel zevk veren asfalt canavarı, efsane oyuncak araçtır.

Geçmiş den günümüze bilyali arabanın evrimi:

Trabzon usulü Bilyalı Araba Yapımı:

Günümüz çocukları çok fazla bu zevki tatmamalarda hala daha Karadenizin bazı bölgelerinde gelenek haline getirilen tahtalı araba (Bilyalı Araba) yarışları düzenleniyor.

İşte bunlardan bazıları:

RALLİSKEFİYE:

Trabzon’un Çarşıbaşı ilçesinde, “RALLİSKEFİYE” adı altında yarışma düzenlendi.

“RALLİSKEFİYE Bilyeli Araba Yarışması-2013″ün ilki Çarşıbaşı Merkez Mahallesi’nde gerçekleştirildi. İlçede 500 metrelik parkurda yapılan yarışa 11 kişi müracaat ederken, elemeler soncunda finale 5 araç kaldı.

Final yarışında ise bitiş çizgisini önde tamamlayan İskender İstek birinci olarak şampiyonluk kupasının ve altın madalyanın ilk sahibi oldu.

FORMULAZ:

Tahta araba yarışlarının Formulaz organizasyonu olarak olgunlaşmasının altında Tunca Beldesi Esentepe Mahallesi gençlerinin yönlendirmesi, Mahalle halkı, Tunca Belediyesi ve tüm Tunca Vadisi sakinlerinin desteği yatmaktadır. Bir çocuk oyununun kayda değer ilgi gösterilen bir festivale dönüşmesi, 2009 yılında böyle ortak bir katkıyla mümkün olabilmiştir.

2009 yılında başlayan bu etkinlik Tunca Belediyesi, Tunca bölge halkının ve esnaflarının katkıları ile finanse edilmiş 2011 yılından sonra ise marka değerini alternatif sporlarla güçlendiren RED BULL’un sponsorluğunda sürdürmüştür.

Amaç:

Bu etkinlikle özellikle Tunca Beldesinin tanıtımını sağlamak, unutulmaya yüz tutmuş örf ve adetleri gün yüzüne çıkarmak, Tunca vadisinin görsel ve doğa güzelliklerini turizme kazandırarak ekonomik ve sosyal açıdan gelişmesine katkıda bulunmak amaçlanmıştır.

Bu kapsamda bölgede kullanılan ve keçi yününden yapılan kıl çorabını, uzun yıllardan beri ayakkabı olarak kullanılan kara lastik, yarış kıyafetleri içerisinde kullanılmış, ayrıca bölgede yabanı hayvanların tarlalardan uzaklaştırmak için kullanılan patlama sesi çıkaran xaşattule’yi yarışa start vermek için kullanılmıştır

Formilaz konumuz için tıklayın ..

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz