Son çıkan torba yasa ile araçlardaki cam filmlerine yasaklama getirilmiştir. Birden çok faydası bulunan bu ürünler dışarıdan bakıldığında aksesuar olarak değerlendirilse de oysaki gözardı edilemeyecek bir sürü faydası bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları 

1. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre; UV öldürücü bir cilt kanseri tipi olan Melanoma’ya neden olmaktadır. Dünyada her 39 erkekten ve her 58 kadından biri melanomaya yakalanmaktadır. Cam filmleri UV ışınlarını filtre ettikleri için araç içindekileri bu zararlı ışınlara karşı korumaktadır.

2.  Fazla ışığı filtre ettiği için araç içindeki yansımaları azalttığından daha iyi görüş olanağı sağlamakta ve sürüş güvenliğini arttırarak kazaları önlemekte, buna bağlı olarak kazalardan kaynaklı sigorta ödemelerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

3. Yaz aylarında AC (klima) kullanımına daha az gereksinim duyulduğundan %15 %20 arasında hem yakıt tasarrufuna, buna bağlı olarak daha az emisyon sağlanması nedeniyle daha az kirleticinin çevreye salınmasına neden olur.

4. Yoğun güneş ışına maruz kalan araçların iç döşeme ve aksesuarlarının zarar görmesini engellediğinden daha uzun süre kullanılmasına olanak tanır. Yaz aylarında araç içerisinde özellikle arka koltuklardaki çocukların güneş ışınlarından ve sıcaklardan korunmasında, daha uzun ve sorunsuz yolculuk yapmalarına olanak sağlamaktadır.

5. Yan camlardan araç sürücüsünün görünmemesinden dolayı özellikle bayan sürücülerin şehir magandaları tarafından trafikte taciz edilmelerini önlemede yardımcı olur.

6. Arka koltuklarda çocuklarını emzirmeye çalışan, Uzun seyahatlerde uyuyanların aile mahremlerini örtmelerine yardımcı olmaktadır.

7. Kapkaç olaylarında cam kırılmasını zorlaştırdığı için ışıklarda bekleyen özellikle de bayan sürücülerin güvenliğinin sağlanmasında yardımcı olur.

8-Kaza anında camların araç içine düşmesini azaltmasından dolayı cam kesiklerinin önlenmesine yardımcı olur.

9-Gece sürüşlerinde araçlardan gelen fazla ışıkları süzdüğünden geceleri daha rahat yolculuk yapılmasına olanak sağlar.

10. Göze direk güneş ışınlarını emer ve etkisini azaltır.

Güvenliğe önem veren bazı ülkelerde araç camlarının çoğu siyah yada renkli olarak üretilmekte, cam filmi kullanımına da herhangi bir yaptırım uygulanmamaktadır. Bu kadar faydası bulunan bir ürünün ülkemizde bir izin verilip bir yasaklanmasına anlam verebilmiş değilim. Ayrıca geçen yıl izin verilmesine istinaden bir çok insan yüzlerce lira vererek yaptırdığı cam filmlerinin sökülmesi de ekstra bir maliyet getirdiğinden vatandaşa ek mali yük getirmektedir. Bu durumların gözden geçirilmesini ve cam filmlerine koyulan yasağın tekrardan gözden geçirilmesi gerektiği düşüncelerimi bilgilerinize sunarım.

Cam filmi araçların Tesettürdür 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz