Ampute Futbol Milli Takımı EURO Cup 2015 Turnuvası’nda şampiyonluğa ulaştı. (http://www.fanatik.com.tr/2015/09/13/ampute-futbol-milli-takimi-avrupa-sampiyonu-620636 ) Hayata çok güzel bir şekilde tutunabildikleri ve muhteşem bir başarı elde ettikleri için hepsini canı gönülden tebrik etmek istiyorum. Özellikle engelli vatandaşlara yönelik yeterince olanakların olmadığı ülkemizde final maçında ev sahibi Polonya’yı 2-1 gibi bir skorla yenip turnuvayı Türkiye’ye getirmek muhteşem bir başarıdır. Grup aşamasında İtalya gibi bir futbol devini 9-1 gibi bir skorla yenmekte şapka çıkarılacak bir olaydır.

Yazıyı okuyan arkadaşların bir kısmı tarihe bakıp hata yaptığımı düşünebilir. Fakat hata yapmadım. 2015 yılından bahsediyorum çünkü. Neredeyse hiç birimizin duymadığı, sosyal medyada paylaşmadığı, onlar üzerinden milli futbolculara hakaretler yağdırmadığı bir turnuvaydı. Sadece bazı haber sitelerinin kıyısında köşesinde kalan muhteşem bir başarıydı bu.

Peki 2017 yılındaki şampiyonluğumuz neden bu kadar ses getirdi? Neden twitterda tt oldu? Herkes bir anda engellilere gerekli saygıyı duyar oldu. Bunun sebebi 2017 Avrupa Ampute Futbol Şampiyonasının daha önemli olması mıydı? Yoksa bu turnuvanın Türkiye’de yapılması mıydı? Belki ikisi de etkiliydi ancak hepsinden önemlisi Türkiye A Milli Takımının aynı dönem içerisinde İzlanda gibi küçük bir ülkeden kendi evinde 3 gol yiyerek yenilip turnuvadan elenmesiydi. Yine amaç bilinçli ya da bilinçsiz A milli takımı eleştirmek, onları haber yapmaktı.

Takip ettiğim ölçüde birçok insanın sosyal medyadaki yorumlarının içerisinde ampute milli takımı övüp A milli takımı yeren ifadeler vardı. Yapmayın arkadaşlar bunu. A milli takım ya da popüler kültür demek her şey demek değildir. Ampute Milli Takımımızın başarası şahsına münasırmuhteşem bir başarıdır. İşin aslı 2015 yılındaki başarısını unuttuğumuz ya da görmezden geldiğimiz için Ampute Milli Takımından hepimizin özür dilemesi gerekmektedir. A milli Takımımız ile kıyaslamayalım. Hele asla ve asla “adamlar sakat haliyle neleri başarıyor siz kendinizden utanın” şeklinde yorumlar yapmayın. Bunlar en çok Ampute milli takımındaki futbolcu kardeşlerimizi üzer. Çünkü onların bir uzuvları eksik olabilir ama içerisindeki başarı hırsları ve yürekleri onları birçok insandan daha tam yapar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz