Tarihi Orta Mahalle

Trabzon’un 13 km batısında yer alan Akçaabat ilçesinde bulunuyor Orta Mahalle. Tipik Osmanlı dönemi kent sivil mimari örneklerine rastlayabilmek mümkün Orta Mahalle’de. Sokakları, merdivenleri, duvarları, çeşmeleri ve ağaçlarıyla Akçaabat Orta Mahalle, bu yapısını günümüze dek sürdürmeyi başarabilen nadir bölgelerden biri.

Orta Mahalle’nin %40’lara varan bir arazi eğimi mevcut. Bu da mahalleye araçla ulaşabilmenin oldukça güç olduğunu gösteriyor. Orta Mahalle’nin geçmişteki dokusunu yitirmemesinin en önemli nedenlerinden biri de bu. Gene de bazı sokaklarına darda olsa araçla ulaşmak mümkün.

orta mahalle
Akçaabat Orta Mahalle

orta mahalle Doğuya bakan bir yamaç yerleşmesi olan Orta Mahalle, tarihsel değerler açısından ülkemizin en zengin mahallelerinden biri olma özelliği taşıyor. 19. yüzyıl sonlarını yansıtan evleri ve sokakları ile Orta Mahalle, geçmişten günümüze kalan bir miras niteliğinde adeta.

Orta Mahalle’yi arabayla değil, yürüyerek dolaşmak gerekiyor öncelikle. Mahallenin girişinde aracınızı bırakıp, tepelere doğru yürümeye başlıyorsunuz. Eski evlerin büyük ve geniş bahçeli duvarlarının önünden, oradaki yaşama tanıklık ederek tırmanmaya başlıyorsunuz. Bazı evler birbirini andırsa da her biri farklı mimari sitillere sahip. Sadece mesken olarak kullanılan bu evler gösterişten uzak olsalar da estetik açıdan oldukça iddialı yapılar.

Ancak Orta Mahalle de kıymeti sonradan anlaşılan ve korumaya alınan tarihi mekanlardan. Eğer yolunuz Trabzon’a düşerse, Akçaabat Orta Mahalle’yi de mutlaka görün.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz