Ahlak kelimesi sözlük anlamı itibariyle “Bir toplum içinde kişilerin benimsedikleri, uymak zorunda bulundukları davranış biçimleri ve kuralları “ve “ İyi nitelikler, güzel huylar” anlamını ihtiva etmektedir. İnsanlığın uzun yıllar bu konuda kafa yorduğu birde Ahlak felsefesi mevcuttur. Ahlak felsefesi dilimizde de yer bulmaya başlayan “ETİK” olarak ifade edilir.

Gelişmiş ülkelerde her alanda etik tartışmaları yaşanmaktadır. Bilimsel sosyal ve siyasal alanlar kendi içerisinde etik kurallarını oluşturmuş. Her alanda bir ahlaki kurallar silsilesi mevcuttur. Bu kurallar yazılı kanunlar kadar önemlidir. Batılı ülkelerin gelişmesinde bu etik kurallar en büyük etmendir. Batıda ahlaki değerler ne kadar üst seviyede ise maalesef biz o kadar gerideyiz. Tabiki istisnalarımız olsa da genel olarak çöküş içindeyiz. Hangi meslek kuruluşu için iş ahlakından bahsedebiliriz? Yakın zamana kadar doktorların bıcak parası aldığı gazete manşetlerinde değil miydi? Depremlerde yıkalan binaların mimarı mühendisi mütehati vs hangsinin iş ahlakın bahsedibilir. Hatalı kusurlu ürün satan esnaflarımız içinde geçerli değil midir? Benim ve sizlerin sayabileceği o kadar çok şey var ki ! Hangisini yazalım bilemedik. Tabi ki işini düzgün yapan ahlaki değerlere uyan insanlarımız da var. Amacımız zaten bu insanların toplumdaki sayısını arttırmaktır.

Sporcular yetiştiriyoruz Altın madalyalar kazanıyor. Fakat bir süre sonra Doping yaptığını öğreniyoruz. Yeşil sahalarda birbirine küfreden ve rakibinin hakkını yiyen oyuncular hakemler her hafta konuşulmasına rağmen sayıları gittikçe artıyor. Kemal ATATÜRK’ün “Ben sporcunun zeki çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim” sözünü bilmeyen yoktur. Bu söze uygunmdavranan kaç sporcumuz vardır ki. Tarihimizde Ahilik Teşkilkatımız vardı. Müslüman Türkmen halkın sanat, ticaret, ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında yetişmelerini sağlayan, onları hem ekonomik hem de ahlaki yönden yetiştiren, çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen bir örgütlenmedir.

Böyle bir teşkilata ihtiyacımızın olmadığını kim söyleyebilir ki.. Sanayi ve teknoloji alanında geri kalmışlığımızın zerre önemi yoktur ahlaki geri kalmışlığımızın yanında. Peygamberimiz bir Hadisi şerifinde “Ben, ancak güzel ahlâkı tamamlamak için gönderildim.” Buyuruyor. Bu hadisi şerifi anlayabilseydik keşke her şey ne kadar farklı olurdu ki. Son 200-300 yıl bu sıkıntıyı yaşıyoruz.

Ahlaki geri kalmışlığımız bizim önümüzdeki en büyük engeldir. Okullarımızda bilim ve kültür derslerinin yanı sıra Değerler eğitimi de çok daha güçlü şekilde verilmelidir. Tarihimizdeki ahlaki değerleri yapıyı yeni nesile aktarırsak ilim irfandaki ilerleyişimiz kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz