Son yazmış olduğum yazıda kısaca bahsetmiş olduğum A milli takımın başarısızlığı ile ilgili daha ayrıntılı bir yazı yazmak istedim. Futbol medyasında başarısızlık nedeni olarak insanların aklına hemen yabancı sınırlaması geliyor (bundan önceki bütün dünya kupalarına katılmışız gibi. En son katıldığımız dünya kupası 2002 unutanlara hatırlatmak istedim). Aslında yabancı sınırlamasının olumsuz ya da olumlu etkileyip etkilemediği 1-2 sene gibi kısa bir sürede anlamak çok zordur. Bunu bir istatistikçi olarak söylüyorum. Çünkü milli takım başarısı, uyumlu nesillerin iyi bir yönetilişle ortaya çıkmaktadır. İyi bir yönetiminiz ve uyumlu bir nesliniz varsa 5-6 sene futbolcu çıkmasa bile aynı kadroyla çok başarılı olabilirsiniz. Zaten yabancı sınırlaması başladıktan sonra Yusuf YAZICI, Abdülkadir ÖMÜR, Cengiz ÜNDER gibi birçok yıldız adayı çıktı. Ancak çeşitli nedenlerle bu isimler yeteri kadar şans bulamadı.

Hiç şüphesiz milli takımımızın başarısızlığının en büyük nedeni kötü yönetilişti. Yönetimin hatalarının hepsini yazmakla uğraşmayacağım, çünkü çok fazla. Ancak kısaca son dönem olan Lucescu döneminden biraz bahsetmek istiyorum. Kupa sürecinde Fatih Terim ve Lucescu gibi kariyer olarak Türkiye’deki kimsenin tartışamayacağı isimlerle mücade ettik. Ancak performans olarak Lucescu dönemi de olaylı Fatih Terim döneminden farksız oldu ve maalesef başarısız olduk.

Lucescu ilk olarak 25 Ağustos 2017 ‘de aday kadrosunu çıkardı (http://www.fanatik.com.tr/2017/08/25/a-milli-takim-in-ukrayna-ve-hirvatistan-aday-kadrosu-belli-oldu-1315232). Aday kadrolar haklı ya da haksız her zaman çok eleştiri alır. Bu eleştirilerin başında Türkiye’nin son yıllardaki en başarılı takımı olan Beşiktaş’ın 10 numarası, oyun kurucusu ve aslen Trabzonlu olan Oğuzhan ÖZYAKUP’u sebepsiz yere çağırmaması yatıyordu. Eleştiriler artıkça taktik icabı çağırmadık denildi. Eleştirisi işe yarayan medya eleştiriyi arttırınca Oğuzhan milli takıma alındı. Alınmakla kalmadı ilk maç kurtarıcı olarak oyuna girdi, ikinci maç ise ilk 11 başladı. Bu çok vahim bir durum olarak Türk futbol tarihinde yerini aldı. Çünkü bunun iki nedeni olabilirdi. Birinci neden, medyanın baskısı işe yaramıştı ve ona göre kadro düzenlenmişti. Bu çok kötü bir durum, o zaman Lucescu niye geldi. Twitter’da anket düzenleyip kadro düzenleyelim. İkinci neden ise çok daha vahim. Bu bir çok insanın o kadar da değildir, öyle olmamıştır diye düşüneceği ama benim gerçek neden olarak düşündüğümdür. Çünkü Lucescu gibi bir hoca kararı eleştirilse de yanlışta olsa kararının arkasında durum. Her neyse, ikinci neden unutulmasıdır. Evet, yanlış duymadınız listelerin o kadar özensiz, önemsiz ve amatör oluşturulduğunu düşünüyorum ki Oğuzhan gibi bir futbolcu unutulmuş ve bu medyaya söylenmemiştir. Sebebi hangi neden olursa olsun, kabul edilebilir bir hata değildir. Biz böyle yönetildikten sonra Guus Hiddink’in giderken söylemiş olduğu muhteşem Türkiye analizi hep geçerli olacakır. Hiddink: “Siz böyle yönetildiğiniz sürece ara sıra başarılar kazanıp mutlu olmaya, uzun süreçte ise başarısız olmaya mahkumsunuz”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz